تیم بهتر ، رشد بیشتر
جذب مدیران کلیدی ( Head Hunting ) چیست؟

جذب مدیران کلیدی یا Head Hunting چیست ؟

جذب مدیران کلیدی یا نیروهای کلیدی ( Head Hunting ) به فرایند استخدام یک نیروی انسانی ، برای یک جایگاه شغلی مشخص ، که در جای دیگری( سازمان دیگری) مشغول به کار است و تجربه کاری مربوط به شغلی خاصی را دارد ، گفته می شود .

جذب مدیران کلیدی توسط واحد منابع انسانی در یک شرکت انجام می شود یا اینکه به آژانس تخصصی منابع انسانی برون سپاری می شود. جذب مدیران کلیدی ( Head Hunting ) یکی از روشهای مؤثر ، برای ایجاد استخر استعدادها و جذب کاندیداهای خوب در سمتهای مورد نظر است که ممکن است لزوماً به دنبال تغییر شغل نیز نباشد .

سازمان ها در بسیاری از موارد به دنبال افرادی هستند که تجربه و مهارت کافی دارند و می توانند به سازمان بپیوندند. شرکت ها ممکن است به دلایل مختلف از جمله محرمانگی ، نتوانند در رابطه با فرصت شغلی مورد نظر مستقیما اطلاع رسانی داشته باشند . علاوه بر این ، شرکت ها ممکن است تمایلی به دنبال کردن عناوین شغلی بازار نبوده و موقعیت های شغلی خاص خود را ایجاد نمایند .

فرآیند جذب مدیران کلیدی در چنین مواردی مناسب است . بنابراین ، همانطور که می بینیم ، فرایند جذب مدیران کلیدی ( Head Hunting ) در یک بازه زمانی مشخص و طبق نیاز شرکت جهت استخدام مدیران ارشد مد نظر خود کاربرد دارد .

استخدام کنندگان بیشتر به سمت Head Hunting گرایش پیدا می کنند اگر که :

1. موقعیت شغلی خاصی / یا فرصت شغلی مشخصی در شرکت علیرغم فراخوان ها برای استخدام خالی بماند.

2. هنگامی که آنها به دنبال افرادی با مهارت ها و صلاحیت های خاص هستند و نمی خواهند که وقت خود را با آگهی کردن و بررسی درخواست کاندید های با کیفیت پایین تلف کنند.

3. هنگامی که یک فرصت شغلی نسبتاً محرمانه است و آنها نمی خواهند آن را به طور عمومی در بازار ذکر کنند. به عنوان مثال ، نقشهای استراتژیک خاص یا موقعیتی که نیاز به تصمیم گیری تاکتیکی دارد.

سه نوع جذب مدیران کلیدی وجود دارد :

1. مستقیم: این روشی است برای تماس مستقیم با کاندیداها ، یا از طریق تماس تلفنی ، یا در ملاقات های حضوری با ایشان . این کار بعد از انجام تحقیقات کامل بر روی آن شخص و نقشی که برای وی در نظر گرفته شده است ، انجام می شود.

2. غیرمستقیم: از طریق دیگر افراد که روی کاندیدها نفوذ دارند به ایشان پیشنهاد داده می شود تا در صورت تمایل وارد مذاکره شوند .

3. شخص ثالث: این جایی است که شرکت ها و افراد جستجوگر وارد عمل می شوند . در این حالت جذب مدیران کلیدی برون سپاری می شود . به عنوان مثال ، زمانی که مدیران منابع انسانی متوجه می شوند که برخی پست های کلیدی همچنان خالی می مانند یا اینکه برخی مدیران به سطح قابل قبول در شرکت نمی رسند . در چنین شرایطی ممکن است مدیران منابع انسانی در بازار خود به دنبال مدیران مورد نظر بگردند اما همچنان افراد مناسب را نیابند که در این صورت به سراغ شرکت ها یا افراد متخصص در جذب نیرو های کلیدی می روند. کل ایده این است که استخری از کاندیدهای مناسب ایجاد شده و پس از ارزیابی بهترین کاندیدا انتخاب می شود .

در زمان جذب نیروهای کلیدی ممکن است مشکلات و مسائلی نیز وجود داشته باشد . از جمله اینکه کل فرآیند مذاکره می بایست محرمانه باقی بماند و همچنین اطلاعات مشخصی از سوی کاندیدا ها به استخدام کنندگان داده شود که برای شرکت کارفرما مزیت رقابتی داشته باشد که از نظر اخلاقی حساسیت های خاص خود را داراست . همچنین ممکن است کاندید نهایی نتواند با شرکت به توافق برسد که از نظر هزینه و زمان تبعات خاص خود را دارد.

همه مدیران کلیدی طی فرآیند استخدامی جذب می شوند ولی همه فرآیند های استخدامی جهت Head Hunting نیستند.

فرآیند جذب مدیران کلیدی:

فرآیند هد هانتینگ

تفاوت بین استخدام نیروی انسانی و جذب مدیران کلیدی چیست ؟

اگرچه اصطلاحات “استخدام” و “جذب مدیران کلیدی” گاهی به طور متناوب مورد استفاده قرار می گیرند ، اما تفاوتهای مهم و متمایز وجود دارد.

تفاوت اصلی بین استخدام و Head Hunting در این است که استخدام کنندگان کار استخدام را از بین متقاضیان فعال برای یک موقعیت شغلی انجام می دهند در حالی که جذب کنندگان مدیران کلیدی به طور حرفه ای به دنبال مدیران با کیفیت و توانایی های مورد نظر می گردند .

جذب کنندگان مدیران کلیدی یک مزیت مهم دارند و آن اینکه در میان بسیاری از استعدادهای یک بازار، استخری از کاندیداهای خود ایجاد می کنند ، حتی اگر این کاندیدها خود به دنبال استخدام در شرکت دیگری نباشند . هنگام کار با آژانسهای منابع انسانی ، مهم است که شرکت ها با خدمات ارائه شده آشنا شوند و تفاوت رویکردها را درک کنند.

جذب کنندگان مدیران کلیدی و استخدام کنندگان هر دو نقش مهمی در انجام فرآیند جستجو و استخدام از طرف شرکت ها دارند. در حالی که جذب کنندگان مدیران کلیدی ، جستجوهای گسترده ای را برای نقش هایی که دامنه محدودی از افراد واجد شرایط داشته باشند ، انجام می دهند ، استخدام کنندگان از بین افراد متقاضی افراد واجد شرایط را انتخاب می کنند .

درک این تفاوت برای همکاری موثر با جذب کنندگان مدیران کلیدی از طرف شرکت ها الزامی است .

10 نکته مهم در Head Hunting :

1- جستجوی وسیعی جهت یافتن کاندیدهای احتمالی که کیفیت لازم را داشته باشند ، نیاز است .

2- با افراد به صورت ناشناس تماس نگیرید ، بلکه از رفرنس ها معتبر کمک بگیرید تا کاندیداها به پیشنهاد شما گوش دهند.

3- گزارش اولیه جذابی از موقعیت شغلی جدید جهت ارائه به کاندیداها داشته باشید .

4- رابطه خود را با کاندیدا ها حتی پس از اینکه بوسیله کارفرا رد شدند حفظ کنید .

5- به کاندیدا ها جهت تصمیم گیری فشار نیاورید .

6- قبل از شروع فرآیند جذب تا می توانید در مورد شغل مورد نظر و ویژگی های آن اطلاعات کسب کنید .

7- اگر لازم است در خصوص موقعیت شغلی بیش از یک جلسه با کاندیدا ها گفتگو کنید تا فضای کافی برای تصمیم گیری داشته باشند .

8- به هر دو طرف یعنی کارفرما و کاندیدا ها بازخورد بدهید .

9- قبل از هر شروع مذاکره یک تماس یا پیام کوتاه داشته باشید و صرفا طرح موضوع کنید .

10- همه چیز را در پروفایل کاندیدا ها چند بار کنترل کنید .

 

منابع :

mbaskool.com

searchsolutiongroup.com

careeraddict.com

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.