تیم بهتر ، رشد بیشتر

کوچینگ مدیران اجرایی

 

کوچینگ مدیران اجرایی ( Executive Coaching )، رویکردی پرس و جو محور جهت توسعه حرفه ای و شخصی مدیران است که اهدافی چون ایجاد آگاهی و فعالیت های مبتنی بر آن و تسهیل یادگیری و رشد ، دارد. تمرکز آن بر روی افزایش کارایی افراد با کمک به آنها در توسعه و حفظ نگرش و دیدگاه های جدید، مهارت و رفتار است.

یک کوچ مدیران، خود فردی حرفه ای است که با افراد ( معمولا مدیران، اما اغلب با کارکنان بالقوه مستعد پست های مدیریتی ) کار می کند تا به آنها کمک کند که خود آگاهی خود را افزایش دهند، اهداف را خود روشن کنند، به برنامه های توسعه فردی خود دست یابند، توانایی بالقوه خود را کشف کنند، و به عنوان یک عضو تاثیر گذار در شرکت عمل کنند.

آنها مشاوره یا درمانگر نیستند و معمولا از مشاوره یا ارائه راه حل مستقیم مشکلات مراجع خود خودداری می کنند. در عوض، آنها با مهارتی که دارند سوالاتی را می پرسند و مسائلی را بررسی می کنند که یک مدیر اجرایی خود موفق به یافتن راه حل مشکلات و مسائل خود شود.

کوچ های اجرایی جلسات محرمانه و  حمایت کننده برای مراجعین خود برگزار می کنند. آنها با مهارت و ظرافت سوالات را مطرح می کنند، نگاه به یک موضوع خاص را به چالش می کشند، به شفافیت و وضوح بیشتر موضوع کمک می کنند و گاهی اوقات در صورتی که خود مراجع راضی باشد به صورت محدود توصیه هایی نیز ارائه می دهند.

کوچ های مدیران، در صورت لزوم به تست و بررسی های مشخصی همچون ارزیابی های شخصیتی ، ارزیابی 360 درجه و مصاحبه های اختصاصی نیز مبادرت می ورزند تا به خودآگاهی هر چه بیشتر مراجعین خود نسبت به خود کمک کنند.

کوچ در برابر مراجع ، مدیر وی و در پاره ای مواقع مدیر منابع انسانی سازمان مسئول است. هیچیک از اطلاعاتی که در جلسات کوچینگ بین کوچ و مراجع رد و بدل می شود بدون اجازه مراجع در اختیار مدیر وی و مدیر منابع انسانی سازمان قرار نخواهد گرفت. اما در پاره ای مواقع در صورتی که کوچ صلاح بداند و با تکیه بر اصول اخلاقی ICF با هماهنگی مراجع بین او و مدیر مستقیم یا سایر مدیران ممکن است جلسات تسهیل گری برگزار نماید.

 

کوچینگ مدیران اجرایی

کوچ های مدیریت اجرایی چه کاری انجام می دهند ؟
کوچ های اجرایی جلسات محرمانه و حمایت کننده برای مراجعین خود برگزار می کنند. آنها با مهارت و ظرافت سوالات را مطرح می کنند، نگاه به یک موضوع خاص را به چالش می کشند، به شفافیت و وضوح بیشتر موضوع کمک می کنند و گاهی اوقات در صورتی که خود مراجع راضی باشد به صورت محدود توصیه هایی نیز ارائه می دهند. کوچ های مدیران، در صورت لزوم به تست و بررسی های مشخصی همچون ارزیابی های شخصیتی ، ارزیابی 360 درجه و مصاحبه های اختصاصی نیز مبادرت می ورزند تا به خودآگاهی هر چه بیشتر مراجعین خود نسبت به خود کمک کنند.
کوچینگ مدیران شامل چه مواردی می شود ؟
- ارائه بازخورد - شناسایی فرصت هایی بهبود - ایجاد آگاهی - تسهیل گری راه حل ها با شکل دهی به سوالات - هدف گذاری و ایجاد پلان کاری - تسهیل گری یادگیری - پشتیبانی و تشویق افراد برای بهبود در طولانی مدت - زیر نظر گرفتن پیشرفت و مسئول نگاه داشتن افراد
کوچینگ مدیران شامل چه مواردی نمی شود؟
- ارائه توصیه و مشاوره - روان درمانی - تصحیح اشتباهات برای افراد به طور مستقیم - مدیریت کارایی افراد به طور مستقیم - تصحیح ایرادات رفتاری به صورت مستقیم - منتورینگ
کوچینگ مدیران اجرایی چه فوایدی دارد ؟
- بهبود کارایی و افزایش کارآمدی - بهبود خصوصیات اخلاقی - کاهش عقب گرد در مسیر شغلی - کمک به کشف استعداد ها - افزایش اعتماد به نفس - ایجاد مهارت های جدید - افزایش شانس دستیابی به اهداف
مراحل انجام کوچینگ ؟
- ارزیابی های اولیه ( 360 درجه و ... ) - هدف گذاری - برگزاری جلسات کوچینگ و توسعه حرفه ای و شخصی مدیران - اندازه گیری نتایج محرمانگی جلسات کوچینگ و اطلاعاتی که بین کوچ و مراجع رد و بدل می شود مهمترین قسمت جلسات کوچینگ است.
چه کسانی کوچ های مدیران را به استخدام در می آورند ؟
شرکت هایی به استخدام کوچ مدیران اقدام می کنند که نیاز دارند تا برخی مسائل مربوط به مدیران اجرایی امروز یا آینده خود را روشن یا حل کنند. امروزه اکثر شرکت ها کوچینگ مدیران اجرایی را به عنوان راهی برای سرمایه گذاری در مدیران ارشد و افراد با پتانسیل های بالای مدیریتی می شناسند. دیگر در شرکت ها وجود کوچ ها یک امر محرمانه نیست بلکه به عنوان نمادی برای پیشرو بودن است. در حالی که به صورت سنتی مدیران ارشد سازمان ( مانند مدیران عامل یا رئسای هیئت مدیره ) به استخدام کوچ مدیران می پردازند، اینکه شرکت ها ( اغلب دپارتمان های منابع انسانی آنها ) به عنوان بخشی از برنامه توسعه انسانی بخواهند از خدمات کوچینگ استفاده کنند رایج شده است. خصوصا مدیران جوان در ابتدای دوره مدیریتی خود با چالش های زیادی روبرو می شوند که حتی فکرش را هم نکرده اند و کمک به مدیران یا افرادی که کاندیدای مدیریت در شرکت هستند به معنی کمک به توسعه منابع انسانی و افزایش سود آوری شرکت است . علاوه بر این، کوچینگ به منظور اصلاح مشکلات رفتاری و کمک به افراد در حل اختلافات میان فردی نیز کاربرد دارد.
چه زمانی افراد یا شرکت ها نباید به استخدام کوچ مدیران اقدام نمایند ؟
- افراد هیچ اعتقادی به اینکه به کوچ نیاز دارند یا کوچ می تواند برایشان مفید باشد، نداشته باشند. همچنین افراد اعتقادی به اینکه نیاز به خود اگاهی بیشتر دارند و تغییراتی را باید در خود ایجاد کنند، ندارند. - به دنبال توصیه و مشاوره مدیریتی هستند. - بخواهند مدیرانی را در سازمان نگاه دارند عملا در حال خروج از سازمان هستند. - توان پرداخت هزینه استخدام کوچ های آموزش دیده و معتبر را ندارند. - مدیران ارشد سازمان خود را مستقل از فرآیند کوچینگ فرض کرده و تنها می خواهند به عنوان یک پروژه آن را برون سپاری نمایند.
از کجا یک کوچ مدیران حرفه ای پیدا کنیم ؟
فدراسیون بین المللی کوچینگ ( ICF ) ، تنها نهاد معتبر بین المللی است که هم به صورت مستقیم و هم به واسطه نماینده های رسمی خود در کشورهای گوناگون نسبت به آموزش، ارزیابی و اعطای گواهینامه معتبر به کوچ ها اقدام می کند. این نهاد فرآیند بسیار سخت گیرانه ای در خصوص اعتبارسنجی و ارزیابی دوره های برگزار شده توسط نماینده های کشوری خود دارد و کوچ هایی که زیر نظر این نهاد آموزش می بینند، فرآیندی سخت ، طولانی ، آکادمیک و عمل گرا را طی می نمایند. در ایران آکادمی کوچینگ فارسی زبانان ( FCA ) موسسه دارای مجوز از ICF است و کوچ هایی که در این موسسه آموزش می بینند، می توانند هم در ایران و هم در سایر کشورها، به ارائه خدمات کوچینگ بپردازند.