تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوچینگ عملکرد ، چگونه بر تمرکز بر مهارت هایم به من کمک می کند؟

با تمرکز بر کدام مهارتم، می توانم بهترین خودم باشم ؟

 

کوچینگ عملکرد ابزاری است برای بهترین شدن چرا که همه می خواهند بهترین باشند. این یک هدف فردی و جمعی است که انسان را تا به امروز رهنمون شده است تا مسیری پیچیده را پیموده و مسیری پیچیده تر در پیش روی هم نوع های خود بسازد. پیمودن این مسیر گاه بسیار اضطراب آور است و چالش ها تا حدی هستند که ممکن است قبل از آنکه به خودمان بیاییم گوی رقابت را باخته باشیم.

آیا اصلا مجبور به رقابت هستیم ؟ اگر باید رقابت کنیم، رقابت با چه کسی و چه چیزی ؟ پاسخ به این سوال هر چند سوالات بسیار دیگری را در ذهن ما مطرح خواهند نمود، اما چراغی خواهد بود برای روشن نمودن محیطی که در آن به کار و پیکار می پردازیم. کوچینگ عملکرد ، البته روشی جدید است که می تواند در آسان تر نمودن این راه و رسیدن به راه حل های فوق العاده کمک کند.

 

کوچینگ عملکرد و مهارت های فردی

 

بهترین خود بودن، مساله ای است که همگی با آن سر و کار داریم حتی اگر واقعا به آن فکر نکرده باشیم یا برایش برنامه مشخصی نداشته باشیم . البته کوچینگ عملکرد روش جدیدی است که می تواند در ایجاد برنامه های عالی برای برنامه ریزی مهارت ها کمک کند. جوامع با ایجاد هنجارها، اعضای یک جامعه را به سمت بهترینی که به صورت جمعی یا بوسیله قدرت حاکم پذیرفته شده است سوق می دهند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، وقتی در یک جامعه زندگی می کنیم، این هنجارها را نیز زندگی می کنیم حتی اگر برخی از آنها مورد موافقت ما نباشند. در این مقاله، تلاش من نقد یا بررسی هنجارها و بررسی موضوع بهترین بودن در یک جامعه نیست بلکه از آنجا که انسان اختیار دارد و خود با نتایج تصمیم های خود روبرو می شود، می خواهم به این موضوع بپردازم که برای بهترین بودن کافی است بهترین خود باشید و باور کنید که هیچ رقیبی قدرتمند تر ، شفاف تر و منصف تر از خود شما برای شما نیست.

برای بهترین خود بودن باید مهارت هایی را کسب کنید که به شما در تمامی نقش هایی که دارید کمک کنند. به عنوان والد ، به عنوان فرزند، به عنوان دوست ، به عنوان هم باشگاهی ، به عنوان یک کارمند و مهمتر از همه به عنوان یک مدیر، کسب این مهارت ها ضروری هستند. قبل از آنکه به این مهارت ها و توضیح مختصری در مورد هر یک از آنها بپردازم باید اشاره کنم که هیچگاه برای فراگیری این مهارت ها دیر نیست همانطور که هیچگاه پایانی برای بهبود این مهارت ها وجود ندارد.

 

کوچینگ عملکرد و تیم موفق

 

بهترین خود بودن با چه مهارت هایی امکان پذیر است ؟

 

 • آگاهی نسبت به آنچه که در محیط زندگی شما و در جهان پیرامون در حال رخ دادن است.درست است که بی خبری یعنی خوش خبری اما خوش خبری یعنی جهل به حقیقت چرا که جهان ترکیبی از خوشی و سختی است و نه فقط خوشی . نیازی نیست که جزییات رخداد ها و اخبار سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را بدانید اما نسبت به مهترین آنها آگاه باشید و همواره نقشه ای از رخداد ها و ارتباط بین آنها در ذهن داشته باشید. این بر روی کیفیت و کمیت رابطه شما با دیگران و با خودتان موثر خواهد بود و درست در لحظاتی که باید تصمیم ها مهم و تاثیر گذاری بگیرید به کمک شما خواهد آمد . میزان ریسکی که در زندگی شغلی دارید را تعریف خواهد کرد و در انتخاب حجم سرمایه گذاری هایی که بر روی خود یا تجارت خود دارید، موثر خواهد بود.

 

 • در حیطه کسب و کار خود یا کسب و کاری که در آن مشغول به فعالیت هستید، تیز بین باشید.افرادی که در یک حرفه موفق هستند یک وجه مشترک دارند : همگی می دانند که حرفه آنها بر چه اساسی ساخته شده است. چه نیازهای اساسی را برطرف می کند و چه فرصت هایی برای بهتر شدن وجود دارد. آنها فقط مشغول به فعالیت در یک حرفه یا پول ساختن نیستند بلکه می دانند که عوامل موفقیت در آن حرفه چه چیزی است و در مسیر آنها حرکت می کنند.

 

 • ارتباطات:  این شامل مهارت در نوشتن ، شنیدن و گفتگو کردن است. این در مورد روشن بودن، قاطع بودن و متمرکز بودن است. قادر بودن به اینکه منظور، اهداف و نیات خود را برای مخاطبان خود شفاف کنید و بدون پیش زمینه ذهنی به شنیدن دیگران بپردازید و در صحبت های ایشان به دنیال فرصت هایی برای کسب و کار خود باشید.

 

 • کار تیمی:  قهرمان هایی که همه کارها را به تنهایی انجام می دهند مختص فیلم ها هستند. در دنیای امروز قهرمانان جایی در خط اول موفقیت ندارند بلکه آنهایی که به خوبی می توانند عضوی از یک تیم باشند ،مهارت ها و دانش خود را در یک تیم به کار بگیرند و تبدیل به قهرمان شوند. اگر صاحب یک کسب و کار هستید یکی از مهترین کارهایی که باید انجام دهید تیم سازی ( لینک به مقاله تیم سازی چیست ) است و اگر به عنوان یک مدیر مشغول به کار هستید چه به عنوان عضوی از تیم و چه به عنوان رهبر یک تیم باید مسئولیت پذیر باشید و بدانید که چطور اعضای یک تیم را مدیریت کرده و به آنها پاسخگو باشید. کار تیمی درباره این است که چطور یک رابطه کاری موثر با دیگران بسازیم که در مسیر تحقق اهداف فردی و کسب و کار باشد.

 

 • مذاکره و متقاعد کردن:  توانایی مذاکره و متقاعد کردن دیگران درباره این است که بر روی آنچه که می خواهید متمرکز شوید واینکه چگونه به آن دست پیدا کنید. همچنین قادر بودن به درک اینکه دیگران چه می خواهند و اینکه چگونه بر روی خواسته های هر دو طرف متمرکز شوید و نسبت به آن احساس خوبی داشته باشید. چه به عنوان مدیر و چه به عنوان صاحب کسب و کار به خوبی می دانید که همه چیز با دستور انجام نمی شود و از آنجا که با انسان ها سر و کار دارید باید بتوانیم در بسیاری از مواقع برای انجام امور و رسیدن به برخی اهداف با دیگران مذاکره کنیم و حتی آنها را متقاعد سازیم.

 

 • حل مساله:  شما باید توانایی اخذ یک رویکرد منطقی و تحلیلی برای حل مشکلات و حل مسائل را داشته باشید. همچنین باید توانایی نگاه کردن به مسائل از زوایای گوناگون را داشته باشید.

 

 • رهبری:  نیازی نیست تا برای مدیر بودن حتما دانش مدیریتی بالایی داشته باشید اما لازم است توانایی انگیزه دادن به دیگران برای آنچه که به دنبال آن هستید را داشته باشید.

 

 • سازمان دهی:  یعنی شما می توانید اولویت بندی کنید، کار موثر و سازنده انجام دهید و زمان را به خوبی مدیریت کنید. این توانایی ،تاثیر بسزایی در نشان دادن چگونگی تصمیم گیری شماست و اینکه چقدر می توانید بر روی آن متمرکز شوید. به خصوص در جلساتی که با همکاران ، دوستان یا افراد به خصوصی دارید ، این مهارت خودنمایی کرده و از شما فرد ویژه ای می سازد.

 

 • پشتکار و انگیزه:  افرادی که توانایی غلبه بر مشکلات را به صورت خود جوش دارند همواره سریعتر مورد احترام قرار می گیرند. هیچ کس به اندازه خود انسان نمی تواند برای خود انگیزه کافی ایجاد کند و پشتکار با تمرین به دست می آید.

 

 • توانایی کار تحت فشار:  این در مورد داشتن آرامش در یک بحران است و نه بیش از حد غرق شدن و یا تحت تأثیر آن قرار گرفتن.

 

 • اعتماد به نفس:  داشتن اعتماد به نفس بسیار مهم است اما توانایی ایجاد تعادل بین اعتماد به نفس و تکبر از آن هم مهمتر است.

 

پرسش :

 

آیا می توانید بر اساس اطلاعات این مقاله برای خودتان لیستی از مهارتها بر اساس توانمندی خود بسازید؟

چطور متوجه میشوید که نمره شما در هر مهارت چقدر است ؟

از چه طریق می توانید این مهارتها را در خود توسعه دهید؟

 

کوچینگ عملکرد به شما کمک می کند تا بتوانید به این سوالات و سوالات مهم دیگری پاسخ دهید. همچنین می توانید مقاله های مرتبط زیر را نیز مطالعه نمایید :

 کوچینگ ، منتورینگ ، مشاوره و درمان [ تفاوت ها ]

– کوفاندر کوچینگ به پنج دلیل به استارت آپ ها توصیه می شود

 

منابع :

Target Jobs

The Muse

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.