تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوچینگ چطور به اینکه لیدر بهتری باشیم کمک می کند، راز لیدرهای بزرگ مثل جف بزوس

[ کوچینگ ] در ورزش ، شما می تونین بهترین استعداد ها رو در یک تیم داشته باشین اما بدون یک مربی با کلاس جهانی ، نمی تونین یک تیم در کلاس جهانی داشته باشین. کوچینگ مفهومی گسترده است که نه تنها در ورزش بلکه در کسب و کارها هم کارکرد های مشخص و البته موثری داره.

در کار و کسب هم همینطوره .در مورد کارآفرین های نابغه مثل لری پیج ، استیو جابز یا جف بزوس حرف می زنیم اما نکته ای هست که قابل توجه هست و اینکه حتی کارآفرین های نابغه هر چقدر هم که خوب بودن یا هستن تمام تلاش خودشون رو انجام می دن تا به لیدر بهتری تبدیل بشن . یکی از روش هایی که لیدر ها و کارآفرین ها استفاده می کنن ، کوچینگ هست .

نکته در اینجاست که باید بدونیم چه زمانی از کوچینگ استفاده کنیم و به چه نوع همیاری ( کوچ ) با چه مهارتی نیاز داریم. اگر علاقمند هستی تا در مورد انواع کوچینگ اطلاعات بیشتری داشته باشین ، توصیه می کنم تا این مقاله رو مطالعه کنین . در اینجا چهار نوع کوچینگ رو که به صورت مشخص خیلی می تونه برای لیدرها برای اینکه به ورژن بهتری از خودشون در لیدرشیپ تبدیل بشن رو معرفی می کنم :

سخت تلاش می کنید که یک هیئت مدیره خوب با تخصص های مناسب داشته باشید و به سختی افرادی با این تجارب و تخصص ها را دور هم جمع می کنید . ولی متوجه می شوید که هیئت مدیره آنگونه که باید به شما توصیه ها و مشورت های لازم را نمی دهند . یکی از وظایف هیئت مدیره این است که مدیر عامل را در جهت درست نگه دارند . اما اجازه دهید جمله درست تر را بگویم : این وظیفه اصلی مدیر عامل است که از هیئت مدیره به نحو مناسبی دانش و تجربه و کار لازم برای حرکت در جهت درست را بخواهد.

برای دست یافتن به این هدف ، دو موضوع اساسی هست که باید رعایت کنیم . اول اینکه خودمون بدونیم چی می خواییم تا بتونیم با هیئت مدیره به خوبی اون رو مطرح کنیم و دوم اینکه گاهی هیئت مدیره هم به دلیل منافعی که دارن ممکنه نتونن اون طور که باید به ما برای تصمیم درست کمک کنن . این لحظه ای هست که در اصطلاح ما در مخمصه قرار گرفتیم و باید تصمیم ها رو گرفته و حمایت هیئت مدیره رو هم جلب کنیم . در هر دو حالت یک کوچ ( همیار ) حرفه ای مدیران اجرایی ، می تونه کمک قابل توجهی به ما داشته باشه.

این یک واقعیته که حرکت بیزینس یک حرکت خطی یا حتی سینوسی مشخص نیست . گاهی به سرعت با تغییراتی روبرومی شیم که باید به عنوان مدیر اونها رو مدیریت کنیم و به عنوان لیدر تا حد امکان قبل از وقوع اونها ، شرکت رو به سمت اونها حرکت بدیم .

کوچینگ مدیران اجرایی به ما کمک می کنه تا بتونیم تمرکز بیشتری داشته باشیم ، سریعتر تصمیم بگیریم ، زودتر از شک هامون عبور کنیم و خودمون رو از نظر احساسی و بهره وری در سطح بالایی قرار بدیم . اینکه چه اقداماتی نیاز هست تا با اولویت بالاتری انجام بشه و چه تصمیم هایی نیاز هست تا به موقع گرفته بشه.

وقتی با یک کوچ مدیران ، کار می کنین مطمئن بشین که به خوبی به شما گوش میده و از شما سوالات هوشمند می پرسه و به شما کمک می کنه که بتونین خودتون به پاسخ های مناسب این سوال برسین . این تفاوت یک کوچ  مشاور هست . یک کوچ بر اساس تجربه خودش نسخه ای رو برای کسب و کار شما نمی پیچه بلکه به شما کمک می کنه تا آنچه برای شما بیشترین کارکرد رو داره انتخاب کنین.

این یک جلسه درمانی نیست این یک کسب و کاره

 

  • کوچ محتوا ( Storytelling coach ) :

رشد استارت آپ ها و شرکت های کوچک در یک بازه زمانی کوتاه یک مقوله عادی هست . در همچین مواقعی علاوه بر اینکه نسبت به رشد تیم و محصول و سرویس و پشتیبانی حساس هستیم و سعی می کنیم تا این مقوله ها رو مدیریت کنیم با یک موضوع دیگه هم روبرو می شیم که مدیریت اون به اندازه بقیه راحت نیست و اون مدیریت ارتباطات خارجی شرکت و روابط عمومیه .

وقتی شرکت بزرگ میشه ، اطلاعات زیادی در محدوده بیرونی شرکت در بین مشتری ها ، رقبا و دیگر بازیگران صنعت شروع به چرخش میکنه و در چنین مواردی باید صداهایی که از درون شرکت به بیرون اون فرستاده میشه ، متناسب با ماموریت و اهداف و برنامه ها و عملکرد شرکت باشه.

در این مواقع احتمالا واحد روابط عمومی و مارکتینگ بیشترین نقش رو بازی خواهند کرد اما هماهنگی های اولیه و برنامه ریزی اولیه مقوله ای هست که با کمک یک کوچ محتوا به خوبی می تونه انجام بشه.

کوچ محتوا می تونه کمک کنه تا گفتگوهای اصلی داخل و خارج شرکت به نحوی تنظیم بشن که در زمان جلب سرمایه گذاری جدید ، معرفی شرکت به رسانه ها یا مصاحبه با رسانه ها و شعارهای به کار گرفته شده در برنامه مارکتینگ ، بسیار کارآمد باشن.

  • کوچ سخنرانی عمومی ( Public Speaking Coach ) :

ممکنه که ساعت های طولانی برای همکاران یا دوستان یا اعضای خانواده سخنرانی کرده باشین اما وقتی زمان سخنرانی در برای جمع بزرگی از سرمایه گذارها یا جمع بزرگی از دیگر افراد می رسه ، به مهارت متفاوتی در سخنرانی نیاز پیدا خواهید کرد.

در زمان سخنرانی های عمومی با توجه به اینکه چه نوع مخاطبی رو در برابر خودتون دارین ، می بایست علاوه بر تسلط به کلام بر روی بدن و حرکات فیزیکی خودتون هم تسلط داشته باشین . اینکه چه زمانی و به چه شکل از دست هاتون استفاده کنین ، اینکه چه زمانی نگاه مستقیم یا در جهت خاصی داشته باشین ، اینکه که چه زمانی و به نحوی بایستین . اینها مهارتی هست که به کمک یک کوچ سخنرانی عمومی می تونین با آموزش و تمرین بدست بیارین.

  • کوچ مدیر یا رئیس دفتر ( Administrative Coach ) :

این یکی البته گاهی برای مخاطبین من یک سورپرایز به حساب میاد . اینکه چطور کوچینگ مسئول دفتر می تونه به یک مدیر کمک کنه تا خودش رو توسعه بده .

به هدف اصلی استخدام مسئول یا رئیس یا مدیر دفتر اگر توجه کنیم می بینیم که اون مدیریت بهتر زمان خودمون هست. چون یک سری از کارها رو ما دیگه نمی تونستیم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم براشون انرژی و زمان بگذاریم . هر چقدر که رئیس دفتر مدیریت بهتری رو زمان داشته باشه در واقع به ما در مدیریت بهتر زمان خودمون کمک می کنه .

رئیس دفتر مسئول اولویت بندی کارهای ماست و حتی می تونه با پیشنهاداتی که در اولویت بندی داره به ما در بهره وری بیشتر هم کمک کنه . با توجه به جزییات کارها می تونه به ما در حضور بهتر در جلسات کمک فوق العاده کنه . با مرتب کردن و مرتبط کردن اطلاعات می تونه نقش یک دو جین نرم افزارهایی که برای این منظور باید یاد بگیریم و استفاده کنیم ایفا کنه .

به خصوص اگر به عنوان مدیر عامل تازه کار هستین ، این موارد رو از راه سخت و با آزمون و خطا یاد نگیرین و انجام ندین . یک مدیر دفتر حرفه ای استخدام کنید و اگر نیاز بود با کمک گرفتن از کوچینگ به اونها و به خودتون کمک کنید تا بهره وری بالاتری داشته باشین.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.