تیم بهتر ، رشد بیشتر
[ مشاوره شغلی ] چطور تغییر مورد نظرم را در زندگی شغلی ام ایجاد کنم ؟

چطور تغییر مورد نظر خودم را در زندگی شغلی ام ایجاد کنم ؟

 

تغییر شغل یکی از تصمیمهای مهم زندگی ما است .حتی از نظر متخصصان در حوزه منابع انسانی، یکی از پر استرس ترین تصمیم هایی است که در مسیر شغلی با آن برخورد می کنیم . خیلی از مواقع پیشنهاد میشود که اگر از شغل خود راضی نیستید آن را تغییر دهید و مطمئن باشید این بهترین اقدام است ؟ کمک گرفتن از مشاوره شغلی البته روشی کم هزینه در رفع مشکلاتی که در مسیر شغلی با آن روبرو هستیم.

مشاهدات و تجربه من در مشاوره شغلی ، نشان می دهد که در بسیاری از مواقع این تصمیم هزینه های زیادی را به زندگی مان تحمیل می کند. قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیریم بهتره به این نکته توجه کنیم که تغییر در زندگی شغلی لزوما به معنی تغییر حرفه یا محیط کاری نیست بلکه در همان حرفه و محیط کاری نیز می توان تغییرات موثری را ایجاد و تجربه خوبی از تغییرات را مشاهده کنیم .

از سوی دیگر افراد زیادی هستند که نمی دانند به دنبال چه شغلی هستند و آن را چطور باید بدست آورند. و یا اینکه در شغلهای متفاوتی قرارگرفته اند و پس از طی زمان کوتاهی شغل خود را کنار گذاشته اند و دلیل آن را عدم تناسب شغل با علاقه و یا تخصص عنوان کرده اند

برای پاسخ به سوال و اینکهچطور می توانم تغییر مورد نظر خودم را در زندگی شغلی ام ایجاد کنم ، با من ، مهدیه طباطبایی  ، منتور منابع انسانی و مشاور شغلی، همراه باشید.

 

مسیر کاری و مشاوره شغلی

 

قبل از هر چیز اجازه دهید به نشانه هایی اشاره کنم که بر اساس آنها می توانید در یابید که زمان تغییر در زندگی شغلی فرا رسیده است :

 

 1. در محیط کاری خود احساس سرافکندگی و بی اثر بودن دارید.
 2. تنها دلیل ماندن در شغل فعلی ، حقوق و مزایایی است که به شما پرداخته می شود.
 3. مدیر و یا تیمتان را دوست ندارید
 4. عملکرد ضعیفی دارید یا اینکه به شما اجازه نمی دهند عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
 5. به دانش و تجربه شما در شغلی که دارید دیگر افزوده نمی شود.
 6. احساس یکنواختی در کار خود دارید
در صورتی که یک یا چند نشانه از موارد بالا را مشاهده کرده اید ، نکات زیر را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که این زندگی شغلی است که نیاز به تغییر دارد و نه چیز دیگری :

 

 1. مطمئن شوید که نارضایتی درونی شما ناشی از محیط کار است و نه محیط های دیگری که در آنها حضور دارید مانند خانواده و …
 2. مطمئن شوید نقاط ضعف شما بر نارضایتی شغلی شما تاثیر نمی گذارد.
 3. دقت کنید که تحت تاثیر گروه های غیر رسمی و شایعات مخرب سازمانی، قرار نگرفته اید.
 4. میزان درآمد شما کمتر از حداقل هزینه های زندگی شماست.
 5. از خود و توانایی های خود تصور غیر واقعی ندارید.

 

اکنون می دانید که تغییر در زندگی شما نه تنها یک ضرورت است بلکه تصمیم درستی است. پس به قدم اول بر می گردیم جایی که باید بدانید چه مسیری شغلی برای خود متصور شده اید. یک قدم به عقب برگردید و ببینید که مسیری که تا کنون طی کرده اید در راستای توانمندی های شما بوده است؟ و آیا این همان مسیری است که می خواهید به آن ادامه دهید ؟

باید ابتدا خود را به خوبی و بهتر از قبل بشناسید . ترس ها ، موانع ذهنی ، چالش های پیدا و پنهان زندگی ، تصوری که از خود دارید و تصوری که از خود در ذهن دیگران ایجاد کرده اید. ببینید که در طول سالهای گذشته از شغل و حرفه خود چه آموخته اید؟ چه تجربیاتی بدست آوریده اید؟ آنچه که هستید و می دانید تا چه میزان مورد نیاز دیگران است؟ از دریچه نگاه دیگران به خود نگاه کنید و سعی کنید از نگاه دیگران نیز خود و گذشته تان را بررسی کنید.

با همکاران و دوستان نزدیک خود مشورت کنید و اگر لازم می دانید با یک مشاور شغلی برای پاسخ دادن به این سوالات و ترسیم یک مسیر شغلی مناسب تماس بگیرید. فراموش نکنید که پاسخ های درست به این سوالات زندگی شغلی را دستخوش تغییر خواهد کرد و همیشه می توانید از مشاوره شغلی کمک بگیرید.

حال می بایست قدم بعدی را بردارید. احتمالا ممکن است بگویید که باید به دنبال شرکت مناسب دیگری بگردم. اما برای رسیدن به این مرحله هنوز خیلی زود است. در بسیاری از مواقع زندگی شغلی و مسیر شغلی را در محیط کاری فعلی نیز می توان به خوبی تغییر داد.

یادتان باشد که شما با محیط کار فعلی خود به اندازه کافی آشنا هستید اما آیا دیگران نیز با خواسته و انگیزه های شما به اندازه کافی آشنا هستند؟ پاسخ به این سوال می تواند بسیار راهگشا باشد. الگوهای زندگی روزمره خود را به خصوص در محیط کار بررسی و الگوهای تکرار شونده را پیدا کنید . ببینید چه تغییراتی در این الگوها می توانید بدهید و از دیگران برای انجام این تغییرات کمک بخواهید.

به الگوهای ذهنی خود در رابطه با مفاهیمی چون قدرت، موفقیت ، ثروت ، نقاط ضعف و نقاط قوت ، مبانی پایه ای حرفه ای و آکادمیک خود و … رجوع و در خصوص آنها با دیگران گفتگو کنید. شاید نیاز داشته باشید که در این مفاهیم ذهنی تجدید نظر کنید.

پتاسیل سازمانتان را برای جایگاه مورد علاقه خود بررسی کنید . بررسی کنید که آیا چشم اندازی برای آن وجود دارد؟ آیا افراد دیگری در این موقعیت شغلی مشغول به فعالیت هستند؟ با مدیر خود و با مدیر منابع انسانی شرکت در خصوص آن صحبت کنید و امکان دستیابی به این شغل یا پیمودن مسیر آن را ارزیابی کنید. در مورد آنچه پیش رو دارید واقع بین باشید.

ممکن است با پرسیدن سوالات بالا از خود و انجام کارهایی که توصیه کردم، همچنان بر این باور باشید که تغییر محیط کاری بهترین گزینه است. این به این معنا است که شما تصور روشنی از خود و آنچه که در زندگی حرفه ای به دنبالش هستید دارید. اگر هنوز در شکل گیری این تصور با چالش روبرو هستید، با من جهت مشاوره شغلی تماس بگیرید تا با هم در رابطه با آن گفتگو کنیم.

 

انتخاب شغل و مشاوره شغلی

 

و در نهایت اکنون که تصمیم گرفته اید تا برای تغییر در زندگی شغلی خود، محیط کاری خود را تغییر دهید، به این نکات حتما توجه داشته باشید :

 

 • به خودتان قبل از همه و به همکاران خود احترام بگذارید.
 • شرکت های احتمالی که می توانید برای آنها رزومه ارسال کنید شناسایی کرده و از طریق آگهی های قبلی یا از طریق واحد منابع انسانی تلاش کنید تا ویژگی های شخصیتی و حرفه ای کاندیدهای مناسب آنها را کشف کنید.
 • برای محیط کاری جدید و مسئولیت جدید مد نظر خود، آموزش ببینید.
 • هدف گذاری کنید، مطابق هدف تعیین شده حرکت کنید، عملگرا باشید و امروز را به فردا نیاندازید.
 • از برنامه های تفریحی در کنار دوستان یا پرداختن به سرگرمی های شخصی غافل نشوید.
 • از درگیری با همکاران یا مدیر خود اجتناب کنید.
 • حتما شرایط زندگی سالم ( خوراک سالم ، خواب کافی شبانه و ارتباطات سالم ) را حفظ کنید.
 • نقاط ضعف و قوت خود را در محیط و شرایط کار فعلی به خوبی شناسایی کنید.
 • ابتدا با کارفرمای جدید به یک برنامه عملی و چارچوب زمانی مشخصی برای جابه جایی برسید و بعد با رعایت همه مسئولیت های که در محیط کار فعلی خود دارید، حرفه ای جا به جا شوید.
 • حتما از مشاوره شغلی کمک بگیرید

مقاله های مرتبط :

– کوچینگ عملکرد ، چگونه بر تمرکز بر مهارت هایم به من کمک می کند؟

– کوچینگ و تصمیم گیری

منابع :

Hbr

Forbes

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.