تیم بهتر ، رشد بیشتر
تیم سازی – سرویس مورد نیاز شرکت های پیشرو

تیم سازی

 

تیم سازی توانایی شناسایی کارکنان و ایجاد انگیزه در آنها برای تشکیل یک تیم است، که در کنار یکدیگر می مانند، با یکدیگر کار می کنند و با هم به اهداف دست می یابند.

تیم سازی یک اصطلاح عمومی برای انواع فعالیت های مختلف است که جهت ارتقا روابط اجتماعی و تعریف نقش در تیم ها استفاده می شود و اغلب شامل وظایفی است که همکاری در تیم را افزایش می دهد.

هر یک از اعضای تیم باید انگیزه کافی برای نمایش بهترین خود را داشته باشد. وظایف به اعضای تیم محول نمی گردد بلکه هر یک از اعضا فعالانه وظایفی را متقبل می شوند. آنها باید پیش بروند و چالش را بپذیرند.

نمی توان انتظار داشت که یک تیم برای خودش شکل بگیرد و حتی اگر چند نفر با علاقه مشترک دور هم جمع شوند، بتوانند یک تیم موفق بسازند یا به صورت تیم به راه خود ادامه دهند. عامل انگیزه در ساختن تیم نقش محوری دارد.

برای تیم سازی تعاریف مختلفی ارائه شده است. یک تعریف معتبر آن توسط سایت راهنمای مطالعات مدیریت ، ارائه شده و عبارت است از :

تیم سازی،  اشاره به فعالیت های مختلف انجام شده، برای انگیزه دادن به اعضای تیم و افزایش عملکرد کلی تیم دارد.

 

فعالیت های تیم سازی بسیار مهم هستند زیرا که به توسعه کلی تک تک اعضای تیم کمک می کنند و به نوبه خود موجب بهبود عملکرد تیم نیز می شوند. این همبستگی بین کارکنان را تقویت می کند و احساس می شود انگیزه ای برای کار و دستیابی به اهداف وجود دارد.

 

آیا کار تیمی تنها راه حل پیش برد کارهاست ؟

شیوه های گوناگونی برای تقسیم کارها و وظایف و کنترل آنها وجود دارد. مهمترین مزیت تیم ها، مشارکت فعالانه همه اعضا در پیشبرد برنامه کاری و محصول است. پویایی تیم ها موجب پویایی محصول نیز خواهد شد. اگر به چنین محیط کاری یا محصولی نیاز ندارید، تیم سازی اولویت شما نیست.

 

بهترین زمان تیم سازی چه زمانی است ؟

زمانی که با یک نفر دیگر در حال گفتگو برای تحقق بخشیدن به ایده تان هستید، می بایست به فکر تیم سازی باشید. زمانی که می خواهید شاهد تغییرات در محصول یا رویه ها باشید، باید ابتدا تیم هایی را ولو به صورت غیر رسمی شکل دهید و زمانی که می خواهید در رقابت با رقبا مزیت های رقابتی ایجاد کنید، تیم های کاری خود را باید شکل دهید.

 

آیا شناخت افراد مناسب برای تیم سازی اهمیت دارد ؟

اگر هنوز تیمی شکل نگرفته است، بهترین اقدام، شناخت افراد مناسب برای نقش های مختلف است. این امر با انجام مصاحبه های رفتارشناختی علاوه بر مصاحبه های تخصصی و با پیاده سازی تست های استاندارد صورت می گیرد. اما اگر تیم خود را دارید، از طریق تسهیل گری روابط تیمی، کمک به شناخت بیشتر اعضای تیم از خودشان و سایر اعضای تیم، باز تعریف ساختار تیم و … قابل انجام است.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.