تیم بهتر ، رشد بیشتر
چرا کوچینگ برای کوفاندرها و بنیانگذاران استارت آپ ها، مفیدتر از مشاوره  است؟

چرا کوفاندرها به کوچ بیشتر از مشاور نیاز دارند ؟

 

کوچینگ کوفاندر ها و بنیانگذاران استارت آپ جهت نهادینه کردن مهارت در استارت آپ است در حالیکه ، مشاوره درباره آوردن مهارت ها به یک استارت آپ است .

همکاری آگاهانه کوفاندرها ( هم بنیانگذاران ) یک نقطه قوت در تیم است. در طول سالها کار با شرکتها و استارت آپ ، به عنوان کوچ، مدیر و منتور منابع انسانی، رویکردهایی را در فراهم آوردن این همکاری آموخته ام که بهتر از سایر رویکردها کار می کنند.

تجربه استخدام مشاورین بوسیله استارت آپ ها و سپس نارضایتی از آنها یک تجربه عجیب و کم یاب نیست . اشتباه نکنید ، استارت آپ ها در استخدام بهترین ها درنگ نمی کنند، ولی مشاوره به سادگی در چارچوب کاری یک استارت آپ نمی گنجد.

مشاوره عموما با ایده های جدیدی که بوسیله مشاور برای استارت آپ تجویز می شود، همراه است. در حقیقت ، استارت آپ ها به ندرت به ایده های جدید نیاز دارند. آنها همین الان هم ایده هایی دارند که باید بر روی آن کار کنند. بنا براین اضافه کردن ایده های بیشتر می تواند استرس زا بوده و موجب افزایش فشار بر کوفاندرها گردد. به ویژه اینکه منابع لازم برای اجرای ایده های جدید وجود نداشته باشد که در مورد استارت آپ ها امری طبیعی است.

 

کوفاندر کوچینگ

به علاوه مشاوره یک راه به شدت گران برای عملی کردن ایده هاست. اگر هزینه کردن پول را جزیی از DNA استارت آپ ها به حساب اوریم، هزینه مشاوره می تواند از ابتدا خارج از بودجه کافی باشد.

تجربه به من نشان داده است که اگر می خواهید به یک استارت آپ کمک کنید باید به کوفاندرها کمک کنید که کسب و کار خود را بسازند نه آنکه برایشان، کسب و کارشان را بسازید. کوچینگ کوفاندر ها و بنیانگذاران استارت آپ درباره همین است .

کوچینگ در مقایسه با مشاوره :

اگر مشاوره درباره آوردن مهارت ها به یک استارت آپ باشد، کوچینگ به معنی هضم مهارت ها در آن است. یک کوچ خوب با پاسخ های درست نمی آید بلکه با سوالات قدرتمند می آید. کوچینگ در مقایسه با مشاوره یک مهارت تخصصی و متفاوت است.

 

لیستی از مهارت های یک کوچ خوب :

 

مهارت های کوفاندر کوچ

 

1- اجازه می دهد تا کوفاندر خود مساله اش را تشخیص دهد :

 

یک مشاور در تشخیص سریع نیازهای ضروری مهارت دارد اما تا زمانی که با کوفاندرها و تجارب آنها همراه نشوید تنها بخشی از نیازها که ممکن است از نظر کوفاندر در اولویت نیز نباشند، تشخیص داده خواهند شد. کوچینگ کوفاندر ها و بنیانگذاران استارت آپ گفتگوی ماهرانه است که تشخیص می دهد هم اکنون چه چیزی کوفاندر را شب ها بیدار نگه می دارد و کمکش می کند که در یافتن راه حل آن مساله موفق شود.

 

2- به کوفاندر اجازه می دهد که کاملا درک شود :

 

یک ارتباط موثر نقطه کانونی همکاری در استارت آپ هاست. قبل از آنکه کسی را تایید کنید باید خودش از آنچه که می گوید مطمئن باشد. کوفاندر کوچینگ، درک کامل مسائل کوفاندرها و یافتن راه حل آنهاست.

 

3- سوالات قدرتمند می پرسد چون پرسش ها قدرتمند تر از پاسخ ها هستند :

 

الن ماسک، می گوید که در بسیاری از مواقع پرسیدن یک سوال درست سخت تر از رسیدن به یک پاسخ درست است. اگر شما بتوانید یک سوال را درست شکل دهید، رسیدن به پاسخ درست بخش آسان آن خواهد بود.

 

4- به جزییات توجه می کند:

 

هر چقدر جزییات مربوط به اهداف، نتایج اقدام و اقدام ها بیشتر باشد، بیشتر افراد با آنها عجین شده و بر روی آنها تمرکز خواهند کرد. کوچ از بحث های عمومی و کلی اجتناب کرده و بر روی اصل مسئله تمرکز می کند چرا که بر روی کاغذ بین مباحث تئوری و عملی فرقی وجود ندارد ولی درعمل چرا.

 

5- کوچ قضاوت نمی کند، زیرا نیازی ندارد تا نسخه ای بپیچد :

 

تدافعی بودن نتیجه احساس مورد قضاوت قرار گرفتن است. ابزار اصلی مشاوره قضاوت است به همین دلیل طبیعی است که پس از زمان کوتاهی کوفاندرها نسبت به مشاورین حالت تدافعی داشته باشند و به محض آنکه فردی حالت تدافعی بگیرد ، قدرت تاثیر بر روی ایشان از بین خواهد رفت. نقطه عکس قضاوت ، کنجکاوی است. کوچ ها برای شما نتیجه گیری نمی کنند، بلکه با پرسش های هوشمندانه و آگاهانه هر چه بیشتر کنجکاوی می کنند تا به شما کمک کنند که با این کنجکاوی همراه شده و نقاط کور ذهن خود را کشف کرده و در آنها کنکاش کنید.

 

6- کلمات کوفاندرها را به شیوه دیگری از دهان خود خارج می کند :

 

همیشه وقتی سخنان خود را حتی اگر دقیقا از دهان دیگری می شنوید، در آن به صورت موثری اندیشه می کنید. بازتاب موثر کلمات و سخنان از مهارت های یک کوچ است که به ساده کردن افکار شما و یافتن اشتباهات منطقی کمک می کند.

 

7- اجازه می دهند تا تجارب حقیقی به اشتراک گذاشته شوند تا اینکه لیستی از دستورالعمل ها فراهم کنند :

 

به اشتراک گذاری یک داستان شخصی که جزییات، افکار و احساسات را به همراه دارد، بسیار بهتر از یک ارتباط جهت مشخص کردن صرفا یکسری اقدامات است. همچنین به کوفاندر کمک می کند تا شرایط و تجربه فعلی خود را نیز سریعتر به یاد آورده و سریعتر، برنامه و اقدامات عملی برای حل مساله با اولویت بالای فعلی خود بپردازد.

 

8- صبور هستند :

 

اگر در گوگل جستجو کنید که یک معلم خوب چه ویژگی هایی دارد به یک ویژگی مهم خواهید رسید : صبر . در یک جلسه کاری یا مشاوره البته مهمترین توصیه ها و صحبت ها می تواند رد و بدل شود اما یادگیری حقیقی نیاز به زمان دارد که بیشتر از یک جلسه کاری طول می کشد.

 

9- به کوفاندر اجازه می دهند تا برای خود اعتبار قائل شود چرا که لایق آن است :

 

یک کوفاندر که به تنهایی غرق درمشکلات است خیلی سریع می تواند اعتماد به خودش را از دست بدهد و بابت همه چیز خودش را مقصر بداند یا اینکه انگشت اتهام به سویش دراز شود، مخصوصا اگر آنچه که در استارت آپ اتفاق افتاده چندان شایسته تقدیر نباشد. اما یک کوفاندر مانند هر مدیر و بنیانگذار دیگری مجموعه ای از اقدامات صحیح و نا صحیح است. کوچینگ بررسی انواع اقدام ها و افکار و تصمیم هاست .

بنابراین لحظات فراوانی در یک جلسه کوچینگ خواهد بود که کوفاندر بابت اقدام های صحیح خود به خود ببالد و تمرکز خود را بیش از پیش و با اعتماد به نفس بیشتر بر روی اصلاح دیگر اقدام ها و تصمیم ها بگذارد.

 

10- پیگیری، 90 درصد یک ارزش است :

 

کوچ به همراه مراجع خود در پایان جلسات کوچینگ، به اقدامات دقیق و مشخصی می رسد که می بایست بوسیله ایشان تعهد شده و عملی گردد. این اقدامات فوری و با کمترین هزینه هستند که فوری انجام می شوند و بسیار در جهت دهی ذهن و رفتار کوفاندر تاثیر دارند و کمک می کنند که کوفاندر بلافاصله از آشوب خارج گردد. پیگری تنها یک خدمت از سوی کوچ نیست ، بلکه تعهد حقیقی او به کوفاندر است.

 

سخن پایانی با کوفاندرها در یافتن یک کوچ خوب :

 

یافتن یک کوچ خوب آسان نیست. شما به فردی نیاز دارید که در طول مسیری که می پیمایید با شما همسو باشد. راز ارتباطات موفق بین کوفاندرهای استارت آپ ها را بداند. با چشم شما مسئله ها را ببیند و بتواند از زوایای دیگر هم به مسئله بنگرد و شما را تشویق کند تا ابعاد مسئله ها را ببینید. راه حل پیدا کنید.

از خودتان برای خودتان عبور کنید و …… افرادی که به اندازه کافی مهارت داشته باشند که مسائل خود را کنار گذاشته و بر روی شما تمرکز کنند. افرادی که ذهن آموزش دیده و کنجکاو و شنوایی به شدت حساس داشته و شما را قضاوت نکنند. افرادی که انسان ها را به خوبی شناخته و صدها ساعت کار حرفه ای با منابع انسانی انجام داده باشند.

شما بدون شک مقدار قابل توجهی وقت و انرژی را از کوچ خود مطالبه خواهید کرد. بنابراین در انتخاب کوچ دقت کنید و همانطور که می دانید اینکه ما بوسیله چه افرادی احاطه شده ایم، نقش مهمتری از استعداد خودمان در موفقیت مان بازی می کند.

 

درباره من [ مهدیه طباطبایی ]:

 

من مهدیه طباطبایی با سابقه 15 ساله در فعالیت در بخش منبع انسانی در صنایع دارو، تحقیقات بازار و فناوری اطلاعات هم اکنون در همکاری با استارت آپ ها به منتورینگ منابع انسانی و کوچینگ کوفاندرها مشغول می باشم.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.