تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوچینگ در گروه های سازمانی  – سه تصمیمی که باید گرفته شود

 

کوچینگ گروهی سرویسی است که بسیاری از شرکت ها به صف خریداران آن می پیوندند و توجه خود را به نقطه هایی معطوف می کنند که بهترین دستاورد را از کوچینگ داشته باشند .

بر همین اساس کوچینگ گروهی یا تیم محور می تواند یکی از راه های مقرون به صرفه با تاثیرگذاری بالا برای شرکت ها باشد. موضوع اساسی و هدفی که در کوچینگ گروهی دنبال می شود این است که افراد با تغییرات سریع همگام شده و رشد کنند تا در نهایت شرکت کارآمدتر و چابک تر شود. بهره وری دیگر امری نیست که بگوییم خوب است داشته باشیم ، بلکه یک واقعیت برای بقا در کسب و کار است.

 

سه سطح از تصمیم گیری برای استفاده از کوچینگ گروهی وجود دارد :

 

1. پویایی کوچینگ افراد در یک گروه در مقایسه با پویایی کوچینگ فردی- آیا تفاوت وجود خواهد داشت؟
2- کوچ علاوه بر مهارت های کوچینگ به چه مهارتهای دیگری نیاز خواهد داشت؟
3. کوچینگ تیم یا کوچینگ گروهی ؟

 

پویایی کوچینگ گروهی :

 

اولین تصمیم این است که ببینیم آیا کوچینگ را برای یک تیم نیاز داریم یا برای یک گروه ؟ کوچینگ مبتنی بر تیم به طور معمول شامل همه اعضای یک تیم – یک پروژه ، یک بخش یا با شرح وظایف مشابه است است. به عبارت دیگر ، افراد یک هدف و کار مشترک را به اشتراک گذاشته اند و معمولاً به دنبال کسی هستند که برای دستیابی به آن نتیجه به طور موثرتر به روند کار با یکدیگر به آنها کمک کند.

نوع دوم ، کوچینگ گروهی ، شامل مجموعه ای از افراد بالقوه بی ارتباط با هم است که به دنبال یادگیری در یک محیط گروهی هستند. تمرکز معمولاً ، روی پیشرفت و رشد شخصی نیست.

شفافیت در مورد نوع کوچینگ ، پیامدهای بالقوه ای برای پویایی کوچینگ دارد:

  • قدرت در بین افراد چطور توزیع و بیان می شود.
  • افراد چقدر حاضر هستند به یکدیگر گوش داده و یاد بگیرند.
  • چگونه افراد نیاز به ارتباط را ابراز می کنند.
  • چگونه با تعارض برخورد می شود.

یک مقوله ای که تا حدی چالش برانگیز است قدرت و نحوه بیان آن است. در تعاملات ما با دیگران ، تقریبا سه نوع قدرت وجود دارد: موقعیتی (یا بر اساس جایگاه) ، شخصی و سیستمی.

قدرت مبتنی بر موقعیت یا جایگاه ممکن است از طریق جایگاهی که افراد در یک تیم دارند بوسیله خود یا دیگران استنباط گردد . مانند عنوان شغلی ، مدت تصدی شغل و … . قدرت شخصی می تواند از بسیاری جهات مانند فردی که قادر است از طریق دانش ، مهارت های بین فردی و ارتباطی بر گروه تأثیر بگذارد ، آشکار شود. شکل نهایی قدرت ، قدرت سیستمی است. این قدرت معمولاً ناشی از فرهنگی است که افراد به طور عادی در آن فعالیت می کنند ، به عنوان مثال قوانین یا هنجارهایی که در بر رفتار انسان ها حاکم است مانند رفتار متقابل با افراد مسن تر یا افراد مذهبی تر یا افراد با عناوین علمی یا به خصوص در ایران افرادی که سابقه زندگی یا کار در خارج از ایران داشته اند.

 

مهارت های کوچینگ در کوچینگ گروهی :

 

مهارت های کوچینگ فردی به تنهایی احتمالاً برای تحقق اهداف در کوچینگ گروهی کافی نخواهد بود. این مهم است که کوچ مهارت های فرآیند گروهی را داشته و در خود توسعه داده باشد تا اینکه بتواند به گروه در تعاملات خاص درون گروهی کمک کند. این مهارت ها شامل ارائه ساختار کار گروهی ، ایجاد قوانین در تعاملات درون گروهی مانند بازی های گروهی و تسهیل گری است .

 

ابزارهای کوچینگ در کوچینگ گروهی :

 

کوچینگ گروهی فرآیند محور است . مدل هایی مانند مدل Bruce Tuckman ، می توانند چارچوبی فراهم کنند تا بتوانید یک فرآیند کوچینگ گروهی موثر را ایجاد کنید.

به خود فرآیند کوچینگ گروهی نیز باید به عنوان یک ابزار نگاه کرد: ابتدا جایی که یک نتیجه و هدف کاوش می شود ، اقدامات قبلی را مرور شده و رویکرد و موضوع نسبت به نتیجه مورد انتظار مجددا بررسی و تایید می شود ، با گفتگو و بررسی جزییات بیشتری از اهداف مورد انتظار کاوش شده و در پایان اقدامات لازم تعیین می گردد . با مرور اقدامات و کاوش آنها ، یادگیری و بینش در گروه اتفاق افتاده و مراحل بعدی ایجاد می شوند.

بنابراین بسیار مهم که کوچ با تیم ها و گروه های مشابه کار کرده و با روال کار و رفتار آنها آشنا باشد و در عین حال مدیریت نیروی انسانی در قالب گروه را به خوبی شناخته و تجربه تیم سازی داشته باشد.

منبع :

coachfederation.org

دیگر مقاله های مرتبط :

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.