تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوفاندر کوچینگ ( Co-Founder Coaching ) چیست ؟

کوفاندر کوچینگ ( Co-Founders Coaching ) و تاثیر آن در کسب و کار :

.

قبل از آنکه به کوفاندر کوچینگ یا کوچینگ هم بنیان گذاران بپردازیم باید بدانیم که، با توجه به اینکه استارت آپ، کسب و کاری است که برای رشد سریع طراحی شده است. بدیهی است که این رشد نیاز به رشد سریع هسته اولیه تیم co-founders دارد. در صورت وجود یک گایدلاین برای رشد گام به گام ، احتمالا استارت آپی ها ،خوشحال ترین شرکای تجاری هستند اما متاسفانه چنین گایدلاین گام به گامی وجود ندارد و در مقاطع زمانی، بنیان گذاران با چالش های مهمی مثل چرخش محصول، جذب سرمایه ، تدوین استراتژی مارکتینگ، تعیین جایگاه ، استخدام و اخراج، فروش کسب و کار ، از دست دادن مشتری و … روبرو می شوند و تصمیم های سختی می گیرند.

وجود این چالشها و نحوه مواجه با آنها و روشهای مختلف حل مسئله است که موجب پیدایش چالش های ارتباطی بین co-founders میشود. وجود این مسئله سبب شده روز به روز کمک گرفتن از کوچ های حرفه ای جهت کوفاندر کوچینگ و منتور های منابع انسانی در بین بنیان گذاران استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک و نو پا، در سطح جهان بیشتر مرسوم می شود.

کوفاندر کوچینگ یا کوچینگ هم بنیان گذاران، فرایندی است که به منظور ساختن اعتماد بیشتر ، جلب احساس برابری و بهبود ارتباط در روابط تجاری طراحی شده است. بسیار مهم است که به محض احساس وجود مشکلاتی در روابط کاری بین افرادی که co-founders یک کسب و کار یا استارت آپ بوده اند، برای تداوم موفقیت و کسب نتایج موفقیت آمیز تر ، درخواست کمک شود.

.

چطور یک کوچ هم بنیان گذاران و کوفاندر کوچینگ ، می تواند در بهبود روابط تجاری موثر باشد ؟

.

بیشتر هم بنیان گذاران در مرحله ای از شکل گیری و رشد استارت آپ یا کسب و کار کوچک خود با دیگر بنیانگذاران کلیدی، چالش هایی را در روابط بین فردی تجربه کرده اند که گاه نیز بسیار جدی بوده است . آیا شما نیز تجربه مشابهی دارید ؟ تسهیل گری روابط ، فنی است که می تواند بهبود و تفاوت های بسیاری را در روابط ایجاد کند.

آغاز به کار یک شرکت و رفتن از صفر به یک، خود به اندازه کافی دشوار است. آخرین چیزی که شما نیاز دارید وجود اختلاف بین رهبران استارت آپ و شرکت است که مستقیما باعث کاهش اثر بخشی و رشد می شود که متاسفانه یکی از چالشهای پیش رو است. چالش در رابطه بین بنیانگذاران یک استارت آپ یا کسب و کار نو پا یک مانع بزرگ است و البته قابل پیشگیری است و حتی می تواند به صورت کنترل شده تبدیل به یک مزیت نیز گردد. چنین مزیتی از شما یک استثنا خواهد ساخت که البته با یک تصمیم آغاز می گردد.

زمانی که به تنهایی شروع به راه اندازی کسب و کار فردی یا کوچک خود میکنید، روز به روز از تعداد افرادی که بتوانید با آنها یک ارتباط واقعی داشته باشید کاسته می شود و رفته رفته افراد کمتری آنچه را که بر شما می گذرد، درک خواهند کرد.

درک اینکه چقدر زندگی شغلی و فردی یک بنیان گذار می تواند چالش برانگیز باشد، آسان نیست اما به کمک یک کوچ می توان به درک عمیقی از چالش ها و مشکلات در حین وقوع آنها دست یاقت و برای آنها راه حل پیدا کرد. ضمن آنکه بسیاری از مسائل رفتاری و ارتباطی برای سال ها وجود دارند اما اهمیت خود را نشان نداده اند.

.

چرا یک کوچ منابع انسانی مانند من می تواند به شما کمک کند ؟

.

مشاهدات من به عنوان فردی که با فضای استارت آپی آشناست ، در چند سال گذشته ، به ارزیابی ، تیم سازی و تسهیل گری روابط تیمی استارت آپ مشغول بوده ، نشان میدهد که چگونه هم بنیان گذاران در مرحله ای از عمر استارت آپ خود دچار اختلافات جدی می شوند که البته در بسیاری از موارد امکان حل آنها از طریق متد کوفاندر کوچینگ یا کوچینگ هم بنیان گذاران وجود داشته است.

با حل کشمکش ها و از همه مهمتر یافتن راه هایی برای جلوگیری از تضاد های مخرب در آینده ، تجربه این را داشته ام تا کمک کنم همبنبانگذاران به عنوان هم تیمی های برنده در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند.

هر تصمیم شما به عنوان co-founder ، مستقیما بر روی میزان درآمد تاثیر خواهد گذاشت و اگر این تصمیم ها با اتکا به آراء تعدادی از کوفاندرها گرفته می شوند ، حداکثر هماهنگی اهمیت حیاتی می یابد. هماهنگی به معنی تطبیق کامل آرا نیست بلکه به معنی درک متقابل، در بستر ارتباطی مناسب ، برای تصمیم های سودآور است.

در بسیاری از موارد دیده ام که کوفاندرها می دانند که چه چیزی سودآور است اما این درک متقابل و بستر ارتباطی است که خدشه دار شده است و گاه افراد را وادار می کند تا خلاف آنچه که می دانند رفتار کنند و در اصطلاح خود و دیگران را سورپرایز نمایند.

.

چرا تضاد و کشمکش ها در روابط می تواند یک استارت آپ یا کسب و کار نوپا را به نابودی بکشاند ؟

.

مشکلات بین بنیان گذاران استارت آپ یکی از بزرگترین دلایل عدم موفقیت کسب و کارهای نوپا محسوب می گردد. بخش بزرگی از انرژی و توجه افراد در استارت آپ ها معطوف به رشد می گردد تا زمانی که متوجه شوند رشد به دلیل مشکلات بین فردی صدمه دیده است .

مشکلات در روابط بین فردی اغلب غافلگیر کننده هستند اما ریشه های مزمن دارند. در ابتدا افراد برای راه اندازی یک استارت آپ یا کسب و کار کوچک دور هم جمع می شوند چون فکر می کنند که می توانند در کنار یکدیگر این ماموریت را به خوبی انجام دهند. شرکا بر اساس ایده ها و ذهنیت های مشترک یکدیگر را انتخاب می کنند و این همان انرژی و انگیزه اولیه برای شروع کسب و کار است. اما پس از تبدیل ایده به محصول و طی کردن بخشی از مسیر رشد، اشتراک در مورد ایده های گذشته و آینده به تنهایی کار ساز نیست حتی اگر همه بنیان گذاران به خوبی توانایی کار کردن در ساختار فلت را داشته باشند.

از قبل از شروع این لحظه و از این لحظه به بعد ، روابط دست مایه ذهنیت ها ، توانایی ها ، تلاش ها و شخصیت ها خواهند بود. مواردی که با تجربه ها از ابتدا در کنار اشتراکات ذهنی مد نظر قرار می دهند.

کوفاندرها البته می بایست افرادی توانمند در رابطه سازی و مدیریت روابط بین فردی باشند چرا که ایشان دیگر شرکای خود را شناخته اند و باید بر مشکلات و چالش های رابطه کاری خود فائق آیند.

روابط کاری بین بنیان گذاران در وهله اول می تواند به دلیل استرس ناشی از تصیمی گیری حول محورهای افزایش سرمایه ، موافقت های اصولی قانونی و حقوقی و تعریف جایگاه مدیریتی خدشه دار شود.

استرس های دیگری نیز ناشی از افت درآمد، رفتن یک مشتری کلیدی و تصمیم های مهم مدیریتی مانند کوچک یا بزرگ کردن شرکت و … می توانند چالش هایی را در روابط بین شرکای تجاری به خصوص در استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک بوجود آورند.

موفقیت هم می تواند منجر به استرس در شرکا شود ،وقتی که به طور ناگهانی پیشنهاد تزریق پول و سرمایه گذاری به شرکت ها می شود و پاسخگویی به سرمایه گذاران خود تبدیل به یک چالش می شود.

کوفاندر کوچینگ به کمک کوفاندرها آمده و در یک مسیر حرفه ای به آنها کمک می کند تا بر این چالش ها پیروز شوند.

.

آیا می توانیم با تکیه به خودمان، در روابط کاری و تجاری خود بهبود ایجاد کنیم ؟

.

چالش های غیرقابل پیش بینی در روابط می توانند هر زمان پدیدار شوند. همه افراد تحت استرس متفاوت رفتار می کنند و گاهی اوقات فردی که فکر کرده اید آنقدر خوب می شناختید می تواند شما را غافلگیر کند و حتی می توانید خود را غافلگیر کنید.

معمولا اولین واکنش ها، تلاش برای پشت سرگذاشتن چالش ها و نادیده گرفتن آنهاست، اما اگر سطح اعتماد شما متزلزل شده است یا احساس مشارکت شما مختل شده است ، روابط می تواند حتی بیشتر خدشه دار شود.

در بسیاری از مشارکتهای تجاری ، غالباً یکی از مؤسسین تسلط بیشتری دارد ، در حالی که بنیانگذاران دیگر ممکن است احساس این را داشته باشند که شنیده نمی شوند یا به اندازه کافی به ایشان احترام گذاشته نمی شود. نتیجه این عدم تعادل باعث می شود ایده های خوب و فرصت ها از بین بروند. هنگامی که هر نوع اشکالاتی اتفاق بیافتد ، که البته اجتناب ناپذیر است ، شرکا شروع به جستجوی کسی می کنند تا سرزنشش کنند و مشاجره کردن در مورد چیزهایی که قبلاً قابل تصور نبوده، شروع می شود.

کوفاندر کوچینگ می تواند برای بیشتر روابط تجاری سودمند باشد. هنگامی که استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک تحت تأثیر رشد بالقوه قرار دارند ، مهارت ها و بینش های جدید ارتباطی می توانند به شرکا کمک کنند تا از طریق تصمیمات درست و گاه دشوار در کنار یکدیگر کار کنند.

در کنار یکدیگر می توانیم ضمن رفع و مدیریت مشکلات روابط بین فردی فعلی، نسبت به ایجاد مهارت های ارتباطی جدید و ایجاد زیر ساخت ارتباطی ، کار کنیم.

مقاله های مرتبط با این مقاله :

چرا بنیانگذاران به کوچ بیشتر از مشاور نیاز دارند ؟

منابع :

sashalustgarten

evolution.team

4 دیدگاه ها

 1. محمدرضا
  اردیبهشت 16, 1399 در 9:56 ق.ظ

  برای حل اختلافات و تعارضات بین کوفاندرها چه راه حلی رو پیشنهاد می دین ؟

  1. مهدیه طباطبایی
   اردیبهشت 16, 1399 در 10:05 ق.ظ

   با سلام

   منشا تعارضات می تونه مسائل متفاوتی باشه که با ریشه یابی اونها می شه این اختلافات رو مدیریت کرد . به صورت تخصصی تسهیل گری یک راه حل موثر در مدیریت تعارضات بین کوفاندرها است . از مقاله زیر هم می تونین اطلاعات بیشتری در مورد ارتباطات موفق بین کوفاندرها بدست بیارین :
   ارتباطات موفق بین کوفاندرهای یک استارت آپ

 2. ارزو
  اردیبهشت 25, 1399 در 10:01 ق.ظ

  سلام

  شاید این سوال به نظرتون ساده باشه . شما توی وب سایتتون گفتین که هم کوفاندر کوچینگ انجام میدین و هم کوچینگ مدیران اجرایی . البته می دونم تفاوت این دو تا چیه اما میشه بگین که توی کوچینگ این دو دسته چه تفاوتی هست ؟

  ممنون

  1. مهدیه طباطبایی
   اردیبهشت 25, 1399 در 10:30 ق.ظ

   سلام به شما

   خواهش میکنم . در مورد تفاوت بین کوفاندرها و مدیران اجرایی گفتین که می دونین و من در این مورد دیگه صحبتی نمی کنم . البته این نکته رو یادآوری میکنم که کوفاندرها معمولا مسئولیت های اجرایی در استارت آپ ها و شرکت ها بر میدارن و می تونن یک مدیر اجرایی هم باشند . اما مشخصا کوفاندری و مدیریت اجرایی دو تا شخصیت و هویت کاری مستقل از هم هست و مسائل و مهارت های خاص خودش رو نیاز داره . اما گاهی تشخیص این دو از هم برای کوفاندرها سخت میشه و مشکلاتی رو ایجاد میکنه .

   مدیران اجرایی از کوچینگ به به خصوص برای تصمیم سازی های بهتر در کنار سایر مزیت های کوچینگ بهره ببرن و کوفاندرها می تونن برای توسعه فردی و مهارت های مرتبط با توسعه کسب و کار به طور مشخص از کوچینگ در کنار سایر مزیت های اون بهره ببرن

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.