تیم بهتر ، رشد بیشتر
چرا کوچینگ مدیران اجرایی و چرا حالا ؟

چرا کوچینگ مدیران اجرایی ( Executive Coaching ) و چرا حالا ؟

 

چه زمانی که بخواهید که بر یک چالش فکری در تصمیم های مدیریتی و کاری فائق آیید و چه زمانی که بخواهید ظرفیت های خود جهت اثربخشی و کارایی بالاتر را افزایش دهید، یک کوچ اجرایی می تواند تسهیل گر بسیار خوبی باشد. تصمیم گیری هیچگاه آسان نبوده است ، مخصوصا در دنیای پیچیده ، رقابتی و اشباع شده از اطلاعات امروز که جنبه های مختلف زندگی کاری ، شغلی و فردی ما بر یکدیگر بدون اراده ما اثر می گذارند. کوچینگ مدیران چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی و سازمانی تسهیل کننده تصمیم هاست .

تصمیم هایی که به افراد تحمیل و دیکته نمی شوند بلکه در طی جلسات کوچینگ بوسیله خود فرد یا افراد گرفته می شوند. تصمیم هایی که منجر به کارایی ، نظم و اثر بخشی بالاتر می شوند. کوچینگ برای گروه مدیران یا کارکنان منتخب سازمان، فواید بیشتری نیز دارد.

مدیران عالی سازمان با جلسات برنامه ریزی شده کوچینگ می توانند هوش هیجانی کارکنان را در مسیر بهتری هدایت نموده و روابط انسانی قدرتمند تری از طریق اعتماد سازی در تیم و رفع تعارض های تیمی در سازمان را تجربه کنند. لحاظ نمودن این سطح از کارایی که در پی کوچینگ افراد چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی است، انعطاف پذیری بیشتر و نتایج بهتر را در پی دارد.

 

کوچ مدیران اجرایی ( Executive coach ) کیست ؟

 

کوچینگ مدیران اجرایی

کوچ مدیران ، فردی حرفه ای است که با افراد (معمولا مدیران و گاهی کارکنان با پتانسیل بالای مدیریتی) کار می کند تا به آنها کمک کند تا آگاهی خود را نسبت به خود افزایش دهند، اهداف را روشن کنند، برنامه های توسعه خود را نمایان سازند، توانایی های بالقوه خود را کشف کنند و به عنوان یک مدیر عمل کنند.

کوچ ها مشاور یا درمانگر نیستند اگر چه بسیاری از آنها سابقه درمانگری یا مشاوره نیز دارند و معمولا از ارائه راه حل برای حل مشکلات و مشاوره خودداری می کنند. در عوض، آنها سوالاتی را می پرسند و به شکلی در کنار افکار و برنامه ها و مسائل قرار می گیرند که مدیران خود قادر به روشن کردن مسائل و مشکلات بوده و بتوانند راه حل مناسب را ایجاد کنند.

مدیران اجرایی با سابقه و مدیران منابع انسانی با سابقه در صورتی که دوره های حرفه ای کوچینگ را در سطح ملی و بین المللی گذرانده باشند، می توانند به عنوان کوچ مدیران مثمر ثمر باشند.

 

کوچ مدیران چه کاری انجام می دهد ؟

 

آنها جلسات محرمانه و حمایت گرانه برای مدیران و کارکنان با پتانسیل مدیریتی برگزار می کنند. آنها سوال مطرح می کنند، دیدگاه ها را به چالش می کشند، به وضوح بیشتر مسائل کمک می کنند و گاهی اوقات اگر اجازه داشته باشند توصیه هم می کنند.

کوچ مدیران می توانند به تفسیر مصاحبه های 360 درجه و ارزیابی های رفتاری به صورت فردی یا گروهی کمک کرده و آن را اداره کنند و همچنین مصاحبه های محرمانه ای جهت رسیدن به خودآگاهی بیشتر و تثبیت برنامه های توسعه فردی و تیمی نیز انجام دهند.

 

چه کسانی کوچ مدیران را به استخدام در می آورند؟

 

شرکت ها کوچینگ را به خدمت می گیرند تا در خصوص مشکلات و چالش های مدیران آنها به کمک بیایند. این روزها بسیاری از شرکت ها به خدمت گرفتن کوچینگ مدیران را به عنوان یک نوع سرمایه گذاری بر روی مدیران اجرایی و کارکنانی که پتانسیل مدیریتی دارند، به خدمت می گیرند.

این امر دیگر یک مسئله لوکس خاص شرکت های خاص نیست بلکه نشانه ای از پایداری شرکت هاست. در حالی که مدیران ( معمولا مدیران عامل یا بنیانگذاران شرکت ها ) خود نیز به صورت انفرادی می توانند کوچ ها را به خدمت بگیرند، اما شرکت ها به صورت معمول نسبت به معرفی کوچ به مدیران خود به عنوان بخشی از برنامه توسعه توانایی های آنها اقدام می نمایند.

 

چند دسته از مدیران به کوچ نیاز خواهند داشت :

 

  1. مدیرانی که به تازگی ارتقا یافته اند جهت حل تعارضات ناشی از جا به جایی
  2. مدیرانی که با چالش هایی همون تعارضات تیمی و روابط انسانی روبر هستند
  3. مدیرانی که برای به خدمت گرفته شدن در پست های بالاتر در نظر گرفته شده اند
  4. اصلاح تعارضات رفتاری مدیران
  5. مدیران عالی سازمان مانند هیئت مدیره که نیاز به یک تسهیل گر در جلسات خود دارند

 

چه زمانی یک مدیر یا شرکت نباید به استخدام یک کوچ مدیران مبادرت ورزد ؟

 

یک کوچ نباید توسط مدیران یا شرکت ها به خدمت گرفته شود اگر :

 

  1. اگر که به اثر مثبت کوچینگ باور ندارند، به بازخورد علاقه مند نیستند و به اینکه باید تغییراتی در خود یا مسیر شغلی خود ایجاد کنند اعتقادی ندارند.
  2. اگر به دنبال مشاوره یا توصیه هایی هستند که مشکلات آنها را حل کند
  3. اگر کوچینگ را به منزله آخرین تلاش بر می گزیند.
  4. اگر توان پرداخت دستمزد کوچ که خود مدیران با سابقه اجرایی یا منایع انسانی بوده و متخصص آموزش دیده کوچینگ نیز هستند
  5. اگر که بحث تعارضات تیمی و روابط انسانی در میان است و مدیران ارشد مرتبط با موضوع حاضر به همکاری نیستند

 

فرآیند کوچینگ مدیران چگونه است؟

 

در شروع ارزیابی اولیه از مسئله یا مسائلی که باید بر روی آنها تمرکز شود صورت گرفته و در ادامه اهدافی تعیین شده و برنامه ریزی برای تمرکز بر روی آنها انجام می شود. هر دو طرف یعنی کوچ و مراجع یا مراجعین با تمرکز بر روی برنامه توسعه ای که بر روی آن تفاهم شده پیش می روند تا اینکه مراجع خود را در موقعیت مناسبی ببیند. معمولا تعداد جلسات با تفاهم بین طرفین تعیین می گردد.

 

محرمانگی کوچینگ مدیران به چه نحو است؟

 

وقتی که سخن از کوچینگ مدیران به میان می آید ، تمام گفتگوی بین کوچ و مراجع به طور کامل محرمانه است. اگر یک شرکت برای دریافت خدمات کوچینگ پول می دهد، به صورت دوره ای گزارش هایی در خصوص اهداف تعیین شده مثل رفع تعارض های تیمی، حل مسائل مرتبط با ارتقا درجه و … ، دریافت خواهد کرد اما هیچ چیز دیگری بدون اجازه مراجع به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

 

کوچینگ مدیران در چه مکان هایی امکان پذیر است و چقدر هزینه می برد؟

 

جلسات چهره به چهره ایده آل هستند، چرا که ارتباطات غیر کلامی هم به اندازه ارتباطات کلامی مهم هستند اما با پیشرفت های فناوری جلسات تلفنی یا اسکایپ هم مفید هستند. در جلسات انفرادی، کوچینگ، در ایران با میانگین 300 هزار تومان در سال 1397 هزینه دارد که به مهارت ، سابقه و مدارج علمی کوچ بستگی دارد. در همین سال میانگین دستمزد کوچ در کشورهای پیشرفته به طور میانگین 300 دلار است.

 

چطور بدانیم که یک کوچ حرفه ای مدیران را به خدمت می گیریم ؟

 

راه های زیادی برای تایید مهارت یک کوچ وجود دارد که بهترین آنها البته پرس جو از مدیران و شرکت هایی است که به آنها اعتماد داریم و از خدمات مشابه استفاده کرده اند. در نبود چنین امکانی، بررسی سوابق اجرایی کوچ در حوزه مدیریت اجرایی یا منابع انسانی همچنین میزان ساعاتی که وی خدمات کوچینگ مدیران را ارائه نموده است، همچنین مدارج علمی وی می تواند کمک بزرگی باشد.

 

در ایران در حال حاضر آکادمی کوچینگ فارسی زبانان، تنها سازمان آموزشی است که مورد تایید فدراسیون جهانی کوچینگ به ارائه خدمات آموزشی به واجدین شرایط کوچینگ می پردازد. ضمن آنکه دارابودن گواهینامه های علمی از فدراسیون جهانی کوچینگ مانند ( ACC یا PCC ) ، نیز با توجه به فرآیند بسیار سخت، علمی و مهارتی فدراسیون جهانی خود گواه برمهارت و توانایی کوچ در ارائه خدمات کوچینگ می باشد.

 

منابع :

NLP Leadership Coaching 

MRG People

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.