تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوفاندر خوب چطور متفاوت از یک کارمند است و چطور او را بیابیم ؟

 

چرا به کوفاندر نیاز دارید ؟

اگر دارید سعی می کنید که یک استارت آپ را از زمین بلند کنید ، احتمالاً متوجه شده اید که رساندن یک استارتاپ به نقطه ای که بتواند جذب سرمایه کند ، کار بسیار زیادی می خواهد که عملا در بازار رقابتی امروز برای یک نفر میسر نیست و نیاز به کوفاندر خوب دارد .

این غیر معمول نیست که یک مؤسس و بنیانگذار ، به نقطه ای برسد که احساس خستگی کند یا بخواهد از مسیر تجاری خارج شود . به همین دلیل داشتن یک کوفاندر خوب می تواند کمک کند تا سفر کارآفرینانه خود را مدیریت کنید.

این غیر محتمل است اما غیر ممکن نیست که شما به عنوان بنیانگذار انفرادی ، همه مهارت های لازم را برای موفق کردن یک استارت آپ در خود ایجاد کنید و آن را تبدیل به یک کسب و کار میلیاردی نمایید . هر یک از کوفاندرها می تواند یک نوع تجربه و تخصص متفاوت را وارد جدول کاری کند و یک رویکرد متفاوت برای حل مسئله داشته باشد و لیست مهارت ها همینطور ادامه می یابد تا اینکه یک تلاش منسجم و همه جانبه در موفق ساختن سرمایه گذاری شما شکل گیرد .

علاوه بر این ، و شاید بیشتر مورد علاقه کسانی که این وبلاگ را می خوانند ، داده ها نشان می دهد که شرکت های نوپا با بنیانگذارانی که در گذشته خروج های موفقی از دیگر استارت آپ ها داشته اند ، از نظر جمع آوری سرمایه ، موفقیت بیشتری را بدست می آورند.

 

چگونه ویژگی های مورد نیاز در یک بنیانگذار با ویژگی های یک کارمند متفاوت است ؟

 

تفاوت بین بنیانگذاران و کارمندان بسیار است. سؤالات زیر را در نظر بگیرید تا دریابید که آیا یک نفر می تواند برخلاف هدف استخدام اولیه اش ارزش مناسب بیشتری به عنوان یک موسس بیافریند :

  • آیا آنها به شما در تنظیم چشم انداز و رسالت استراتژیک شرکت کمک کرده اند یا صرفا به دنبال حقوق ماهیانه هستند ؟
  • آیا آنها آنقدر ضروری هستند که این استارتاپ بدون آنها وجود نداشته باشد؟
  • آیا آنها حاضرند همه چیز را به خاطر اعتقادی که به شرکت دارند ، فدا کنند ؟

وقتی در حال انتخاب کوفاندر هستید ، باید مطمئن شوید افرادی را انتخاب می کنید که برای هوش استراتژیک شان به اندازه توانایی حرفه ای و اجرایی ایشان ، احترام قائل هستید . البته همه کوفاندرها نیاز ندارند که با مفاهیم کسب و کار آشنا باشند ولی باید به اندازه کافی با چشم انداز شرکت شما آشنا شوند تا بتوانند در نشان دادن مسیر واقعی موفقیت کمک کنند .

بنیانگذاران همچنین باید از نوع افرادی باشند که بتوانید با آنها کار کنید : افرادی که با رشد تیم های شما ، مدیرانی مؤثر و الهام بخش خواهند بود. اگر خصوصیات رهبری و پتانسیل هایی را در بنیان گذار خود مشاهده نمی کنید ، بعید به نظر می رسد که بتوانید با او آینده ای بسازید .

یک تئوری در انتخاب تیم موسسین این است که به دنبال یک هکر ، یک اغوا کننده و یک فشن باشید . هکر ، مسئولیت ایجاد مسئولیت حقیقی با حداقل امکانات لازم برای حداکثر کارایی را دارد که سریع عمل می کند و در عین حال حداقل کارایی لازم را برای هدف مورد نظر دارد . یک اغوا کننده آنچه که محصول برای فروش بیشتر نیاز دارد را به آن می افزاید و یک نو دوست به دنبال مزیت های رقابتی بیشتر همراه با نوآوری است .

البته جمع شدن این افراد با چنین ویژگیهای شخصیتی متفاوتی خود چالش برانگیز است اما این تفاوت هاست که ارزش می آفریند و کوفاندرها قبل از شروع به همکاری باید به درک عمیق از یکدیگر رسیده باشند و پس از آن نیز دائما ارتباطات بین خود را از طریق تیم سازی و تسهیل گری تنظیم نمایند .

نقش های هکر ، اغوا کننده و نو دوست را با لیست کاملی از تمام ویژگی هایی که برای موفقیت استارت آپ خود نیاز دارید اشتباه نگیرید بلکه بدانید که این نشانگر تنوع ذهنی مورد نیاز برای موفقیت است . از آنجا که هر کوفاندر خود یک وضعیت منحصر به فرد است ، ابتدا از خود و شناخت دقیق خود و اینکه خود چه ارزش افزوده ای برای استارت آپ خواهید داشت شروع کنید .

در استارت آپ های در مرحله رشد اولیه ( early stage ) ، هم به بنیانگذاران و هم به کارمندان معمولاً کمتر از نرخ بازار پرداخت می شود ، اما جبران دستمزد بین این دو به شدت متفاوت است. بنیانگذاران برعکس کارمندان تا زمان تأمین بودجه یا درآمد ، حقوق دریافت نمی کنند. در عوض ، بنیانگذاران با افزایش ارزش سهام خود تلاش کنند ، تا پس از مقیاس پذیری کسب و کار و گرفتن یک تکه بزرگ از درآمد ، گذشته را جبران کنند .

البته برخی از کارمندان کلیدی نیز ممکن است در ازای جبران مقداری از دستمزد خود ، سهم دریافت کنند اما نحوه محاسبه این سهم کاملا به ارزشی که آن کارمند تولید می کند و نسبت آن با ارزش کسب و کار بستگی دارد که دائما در حال رقیق شدن است . در شرکت های بزرگ کارمندان به ندرت بیش از یک درصد سهام شرکت را در اختیار می گیرند این سهام به شکل های مختلف می تواند در اختیار کارمند قرار گیرد و به شکل های مختلفی نیز قدرت نقد شوندگی دارد .

چطور یک کوفاندر بیابیم ؟

 

اگر به دنبال یک کوفاندر هستید ، چرا از شبکه ارتباطی موجود خود شروع نمی کنید؟ بسیاری از بنیانگذاران ، کوفاندرهای خود را در بین همکاران سابق خود یافته اند . این بدان معنی است که آنها از قبل کیفیت کار و همچنین سبک کار آنها را درک می دانند. دیگر بنیانگذاران به دنبال افراد شناخته شده یا افرادی با علایق مشترک بوده اند تا ببینند که آیا شانس همکاری با آنها را دارند یا نه .

افراد موجود در شبکه ارتباطی شما ممکن است بتوانند شما را به افراد همفکر دیگری معرفی کنند که فکر می کنند پتانسیل همدلی و همکاری با شما را دارند . معمولا روند غربالگری در این موارد کوتاه تر است و احتمال یافتن نامزدهای با کیفیت در این مجموعه بیشتر است.

اما از خارج از شبکه ارتباطی خود غافل نشوید . اگر به دنبال کوفاندرهای بالقوه با تجربه راه اندازی استارت آپ هستید ، در کنفرانس های کارآفرینی شرکت کنید یا در جلساتی شرکت کنید که افرادی که دارای فکر کارآفرینی هستند ، در آن شرکت می کنند.

ناگفته نماند ، مکان هایی که شما در آنها به دنبال کوفاندرهای احتمالی هستید همان مکان هایی هستند که بهترین کارمندها و سرمایه گذاران شما نیز در آنها حضور دارند . این می تواند برای شما ارتباطات ارزشمندی را بوجود بیاورد .

 

چگونه می توان ارزیابی کرد که آیا یک کوفاندر بالقوه مناسب است یا خیر ؟

هنگامی که یک کوفاندر بالقوه را پیدا کردید ، چندین روش وجود دارد که می توانید تعیین کنید که آیا اینها مناسب هستند یا خیر.

آیا آنها مجموعه مهارت لازم را دارند که بتوانند مکمل شما باشد؟ آنها باید مهارت های لازم برای کمک به شما در افزایش مقیاس کسب و کار را داشته باشند یا بتوانند به سرعت آن را توسعه دهند. علاوه بر این ، شما باید اطمینان داشته باشید که بنیانگذار بالقوه شما مایل است برای شما وقت بگذارد !

علاوه بر این ، شما و بنیانگذار بالقوه خود نیاز دارید که بتوانید به طور موثر همکاری کنید. این بدان معنا نیست که شما باید دوست صمیمی باشید. درعوض ، اگر شیمی خوبی بین شما برقرار باشد ، احتمال اینکه با تمرکز بیشتری با هم همکاری کنید بیشتر است . قبل از اینکه به کار متعهد شوید ، یک دوره کاری موقت را امتحان کنید. یک دوره کاری موقت به هر دو طرف فرصت می دهد تا تعیین کنند که آیا این فرصت می تواند مناسب باشد یا خیر .

تمرکز بر روی آنچه شما نیاز دارید تا استارتاپ خود را از روی زمین بلند کنید و هدفی را که برای مراحل اولیه موفقیت در نظر گرفته اید مهم خواهد بود ، و می تواند به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا شما و کوفاندرهای بالقوه ، دارای چشم انداز و شانس همکاری هستید یا خیر . این فرد باید با دیدگاه یا معیارهای شما موافق باشد یا بتواند شما را متقاعد کند که چگونه و چرا استراتژی او بهتر است. در نظر داشته باشید که همیشه باید برای درک بهتر از کوفاندر احتمالی خود وقت بگذارید و در مودر مسائل بسیار مهمی با او صحبت کنید .

آیا بنیانگذار بالقوه شما با مفاهیم کارآفرینی آشناست؟ چقدر هوش مالی دارد ؟ چقدر می تواند در شرایط سخت مالی ، تمرکز خود را بر روی کار حفظ کند ؟ تجربه کاری در استارت آپ ها می تواند یک مزیت باشد . کوفاندر شما باید بداند که تا مدتی از زرق و برق و خرج های بی حساب و کتاب و خوش گذرانی خبری نیست . هر چند این بدان معنی نیست که بنیانگذاران نمی تواننن استراحت کنند .

در پایان ، شما و کوفاندر خوب خود باید انتظارات خود را در خصوص شرایط کار ، مسئولیت ها ، ساعات کاری ، میزان انرژی ، دستمزد و اولویت ها مشخص کنید . سهام موسسین ، مالکیت معنوی و نحوه استخدام کارمندان نیز باید روشن شود .

پیدا کردن یک کوفاندر خوب ، برای موفقیت استارت آپ ، ماموریتی مهم است. در نهایت ، هنگامی که به دنبال یک بنیانگذار هستید ، مهمترین چیز این است که با هم خوب کار کنید و هردو نسبت به رسالت ، چشم انداز و موفقیت دراز مدت متعهد باشید. هنگامی که همه موارد ذکر شده را مرور کردید ، آماده خواهید بود که به عنوان یکی از مؤسسین همکاری کنید ، اولین گامها را در سفر کارآفرینی خود بردارید و اجازه ندهید که هیچ چیزی در مسیر دیدگاه مشترک شما قرار گیرد.

 

منبع :

gust.com

 

مقاله های مرتبط :

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.