تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوچینگ ، منتورینگ ، مشاوره و درمان [ تفاوت ها ]

یکی از پدیده هایی که احتمالا با آن مواجه می شویم استفاده از واژه های تخصصی است که در جای نادرست مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از آن واژه های تخصصی کوچینگ که گاهی با منتورینگ ، مشاوره یا درمان اشتباه گرفته می شود.لازم است یادآور شویم که تا امروز لغات معادل آن در فارسی ساخته نشده است و از سوی دیگر این واژه تبدیل به ترندی شده که افراد در تخصص های گوناگون از آن استفاده می کنند. به عنوان یک کوچ تصمیم گرفتم تا در این خصوص تا جایی که دانشم اجازه می دهد تعدادی از این تخصص ها که احتمالا در بخشهایی همپوشانی دارند و از طرفی به علت استفاده اشتباه باعث سردرگمی مخاطبان شده است را، به تفکیک با نوع کاربرد آن توضیح دهیم.

 

کوچینگ ( Coaching ) :

کوچینگ به شیوه های گوناگونی تعریف شده است. از جمله :

  • کمک به ایجاد تغییر در افراد به صورتی که خود مایل هستند و یاری رساندن به ایشان در مسیری که در آن قرار دارند
  • پشتیبانی یک فرد در هر سطحی که مایل هستند باشند
  • ایجاد و افزودن آگاهی جهت توانمند کردن فرد به نحوی که منجر به اخذ تصمیمات درست و تغییر شود

کوچینگ پتانسیل شخص را برای به حداکثر رساندن عملکرد خود افزایش می دهد. کوچینگ به افراد کمک می کند که خود یاد بگیرند به جای اینکه فردی به ایشان مستقیما آموزش یا مشاوره دهد.

لازم به یادآوری است که کوچینگ مجموعه ای از تکنیکهایی است که بر پایه مهارتهای استانداردی که توسط ICF مشخص شده است قابل اجرا است.

 

منتورینگ ( Mentoring ) :

منتورینگ به فرایندی گفته می شود که یک فرد متخصص با تجربه زیاد به افرادی که هنوز در آن زمینه نیاز به کسی تجربه بیشتر دارند ، مشاوره داده و برای ایشان مدل های کاری، فرآیند و ابزار را مشخص می کند. منتورینگ شامل جلسات و گفتگوهای نامحدود در محیط کار بوده و منطبق با زمینه کاری مورد نظر است. یک منتور پشتیبانی با تجربه و حرفه ای در زمینه فعالیت مراجع خود است. هم کوچینگ و هم منتورینگ عمدتا بر روی دستاوردهای فعلی و آینده متمرکز هستند.

 

مشاوره ( Counseling ) :

مشاوره به رسیدگی و راهنمایی مشتری گفته می شود که نسبت به زندگی خود احساس ناراحتی یا نارضایتی دارد. مراجعه کننده ها در اینجا به دنبال دریافت راهنمایی و توصیه های مشخص و مشاوره هستند. یک مشاور به طور موثر بر روی یک مشکل مشتری کار می کند.

 

درمان ( Therapy ) :

درمان به رسیدگی و راهنمایی مشتری گفته می شود که دارای علائم روانی یا جسمی مشخصی بوده و از آنها رنج می برد. مراجعه کننده در اینجا عموما بیمار خوانده شده و خواستار بهبود عاطفی و تسکین درد روانی و جسمی است. درمان ( Therapy ) با سلامت روانی مراجعه کننده سر و کار دارددر حالیکه کوچینگ با رشد ذهنی مراجعه کننده سروکار دارد. انگیزه مراجعه کننده برای ورود به فرآیند درمان یا مشاوره معمولا رهایی و دوری از درد و مشکلات روانی است و نه حرکت به سوی اهداف مورد نظر خود. کوچینگ اقدام درمانی نیست بلکه مولد است. هم درمان و هم مشاوره بیشتر به درک و کار بر روی تجربیات گذشته مراجعه کننده تمرکز دارند، در حالیکه کوچینگ عمدتا با افکار و تجربیات امروز فرد سر و کار دارد.

 

آموزش ( Training ) :

آموزش، فرایند کسب مهارت ها و توانایی ها از طریق تحصیل دانش، کسب تجربه و تدریس مستقیم است. آموزش دهنده در اینجا یک متخصص است و دوره آموزشی بر روی مهارت های خاصی برای کسب نتایج فوری و مشخص طراحی می شود. آموزش عموما می تواند فرآیند یک به چند نفر باشد و در شرایط خاص و بسته به نیاز آموزش های یک به یک تعریف می شوند.

 

مشاوره کسب و کار ( Consultancy ) :

یک مشاور کسب و کار تجربیات خود را در زمینه کسب و کار در اختیار قرار داده و به حل مشکالت کسب و کار یا توسعه آن می پردازد. یک مشاور کسب و کار عموما با سازمان یا بخش های خاصی از آن و نه افراد درون آن مشورت می کند. مشاوران تنها به طور غیر مستقیم بر افراد درون شرکت یا بخش تاثیر می گذارند.

 

تدریس ( Teaching ) :

تدریس دانش را از معلم به دانش آموز منتقل می کند. مدرس چیزی را می داند که دانش آموز نمی داند. مخالف این قضیه در کوچینگ درست است. مراجع در کوچینگ متخصص است و پاسخ ها را می داند نه کوچ . کوچ در جلسات کوچینگ به مراجع کمک می کند تا آگاهی را در خود نسبت به خود افزایش داده و پاسخ ها را کشف کند.

با شناخت مفاهیم هر کدام از این واژه ها می توانیم خدمات مورد نظر خود را بهتر شناسایی کنید و با مراجع مناسب ارتباط برقرار کنیم.

لازمه به این نکته هم توجه کنیم که متخصصانی در زمینه کوچینگ هستند که آن را با منتورینگ و مشاوره ترکیب کرده و مورد استفاده قرار می دهند. به این معنی که این افراد از طرفی دارای مجوز رسمی برای انجام کوچینگ هستند و از طرفی مجوز انجام کارهای دیگررا هم دارند.

 

پرسش

 

چطور تغییر مورد نظر خودم را در زندگی شغلی ام ایجاد کنم؟

چطور کسب و کار خود را توسعه دهم ؟

 

منبع :

International Coaching Community

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.