تیم بهتر ، رشد بیشتر
چرا بنیانگذاران استارت آپ ها باید با یک کوچ کار کنند

کوچینگ بنیانگذاران استارت آپ ها به طور فزاینده ای در حال گسترش بوده و بنیانگذاران استارتاپ ها به صورت روزافزون در حال گرایش به کوچ ها هستند . خواه جهت اخذ تصمیم های بهتر یا جهت مدیریت استرس . در این بین  سرمایه گذاران نیز آنها را به انجام این کار تشویق می کنند.

بسیاری از کارآفرینان در مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار خود صرفا بر روی تولید و توسعه محصول و خدمات خود تمرکز دارند و معمولا این ایده را که به یک کوچ نیاز دارند را رد می کنند. کوچینگ در جاهایی مانند  Silicon Valley دیگر امر جدیدی نیست. مارک اشتر بی پرده ارزش کوچ ها را برای بنیانگذاران اینگونه برجسته می کند: “اگر اکنون با کسی مثل این فرد کار نمی کنید ، این شما هستید که متضرر شده اید. ”

شنیدن این حقیقت از یک کوچ که خود به یک کارآفرین تبدیل شده یا یک کارآفرین که خود به سرمایه گذاری مشغول است یک چیز است و شنیدن آن از بنیانگذاران نوپایی که با یک کوچ در مراحل اولیه کسب و کار خود همکاری می کنند چیز دیگر . آنا ماریا مارسیا که به کوچینگ بنیانگذاران استارت آپ  ها مشغول است ،  با تعدادی از افراد شاخص گفتگو کرده تا از آنها بپرسد ، چرا برای کوچینگ ارزش قائل هستند و چرا آنها دیگر بنیانگذاران استارتاپ ها را تشویق می کنند که با یک کوچ همکاری کنند ؟

 

اینها مواردی هستند که این بنیانگذاران استارت آپ ها گفته اند :

 

1- رشد فردی خود را سرعت ببخشید:

 

“کوچینگ باعث توانایی شما در رشد شخصی خیلی سریعتر از آنچه که خود می توانستید انجام دهید ، می شود . جدای از آنکه تضمینی برای موفقیت شما در تلاش های فردی که انجام می دهید نیست .”  بن نلمان ، بنیانگذار و مدیر عامل Juntos Finanzas  ، بنیانگذارانی که به مرور زمان موفق می شوند ، همانهایی هستند که سریعتر یاد می گیرند – نه فقط در مورد تناسب بازار با محصول – بلکه حتی در مورد خودشان . کار با کوچ یادگیری شما را تسریع می کند و به شما کمک می کند مهارت های رهبری را قبل از اینکه تیم در حال رشد شما به آنها احتیاج پیدا کند ، توسعه دهید.

 

2- پشتیبانی احساسی داشته باشید :

 

” در نهایت بنیانگذاران تنها هستند ، و خیلی خوب است که بدانیم همیشه نمی توانیم به دوستان یا همسر خود مراجعه کنیم .”  جولیا هو ، بنیانگذار-مدیر عامل شرکت lark

بنیانگذاران اغلب با چالش های احساسی که با هم تیمی ها ، سرمایه گذاران ، مشاوران یا حتی دوستان و خانواده دارند روبرو هستند . با این که این افراد قابل اعتماد هستند اما همه چیز را نمی توان با آنها به اشتراک گذاشت. یک کوچ فضای امنی را برای شما ایجاد می کند تا بتوانید حتی از آنچه که رنج می برید یا دردناک است صحبت کنید ، اما یک کوچ به شما کمک می کند تا در نهایت امنیت طوفان ذهنی را تجریه کنید و احساس بهتری داشته باشید تا بتوانید به مراحل اجرایی استارتاپ خود برگردید.

تصور کنید که اگر می توانستید محصول خود را توسعه دهید ، سرمایه گذاران را راضی کنید و تیم خود را بدون انحطاط و فشار از ترس ، ناامنی ، شک و اضطراب هدایت کنید – چقدر بهتر می توانست باشد ؟

بن هاروویتز ، نویسنده کتاب سختی کارهای سخت ، علناً اذعان می کند که ، “تا کنون سخت ترین مهارت برای من به عنوان مدیرعامل ،  جهت یادگیری ،  توانایی مدیریت فردی خودم بوده است.” و چه کسی به او در توسعه این مهارت کمک کرد؟ بیل کمپبل ، کوچ افسانه ای بسیاری از مدیرعامل ها و رهبران موفق سیلیکون ولی .

 

3- یک صدای بی طرف داشته باشید :

 

“بنیانگذاران به فضایی در خارج از تیم و دایره سرمایه گذاران نیاز دارند تا بتوانند روی تصمیمات مهم کار کنند.” کالین ماتلر ، بنیانگذار-مدیرعامل louder

“هر فرد دیگری در زندگی شما دارای مقداری تعصب شخصی و حرفه ای است. کوچ تنها صدای بی طرفی است که می توانید داشته باشید.”  رومن دیوید ، بنیانگذار Meexo   ( خریداری شده توسط Live Nation )

بنیانگذاران هر روز با تصمیمات بیشماری تحت شرایط عدم قطعیت روبرو هستند. برای عبور از این ابهام ، کارآفرینان معمولاً از شبکه های مشورتی دوستان ، مشاوران و سرمایه گذاران خود کمک می گیرند . بهترین مشاوران هم راه حل های مبتنی بر دانش و تجربه شخصی خود ارائه می دهند . شما با آنها مشورت می کنید زیرا به تخصص آنها نیاز دارید و تخصص آنها نیز خالی از ابهام نیست .

اما وقتی از یک طرف افراد زیادی دارید که به شما بگویند چه باید بکنید و از طرف دیگر فردی را دارید که بتواند به شما کمک کند تا خود بفهمید که چه کاری می خواهید انجام دهید ، در آن صورت چه می کنید؟ یک کوچ خوب ، یک شنونده فعال ، یک استخارج کننده الگوهای تصمیم گیری و ذهنی و کسی است که به شما کمک می کند تا به سرعت و با فکر خودتان تصمیم بگیرید که می خواهید چه کاری انجام دهید.

 

4- چالش های مرحله بعد را پیش بینی کنید :

 

“در روزهای اولیه ، شما آنقدر مشغول سر و صدا کردن و آتش بازی هستید که ممکن است وقت لازم را برای متوقف کردن و فکر کردن در مورد تأثیر طولانی مدت انتخابهای خود نداشته باشید. کار با یک کوچ به من کمک می کند تا دریابم که تصمیماتی که اکنون گرفته می شود ، یک تا دو سال آینده چه تاثیراتی در بر خواهد داشت . ”

ماریا ویچ-ویلا ، کارآفرین در مراحل اولیه کسب و کارها

اگر کوچ شما سابقه کار با دیگر استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا در مرحله ای که شما هستید را دارد ، می توانید به خوبی از تجربیات او نیز بهره ببرید. البته کوچ ها نمی توانند تمام زوایای کار شما را ببینند ، اما می توانند به شما کمک کنند قبل از آنکه خود را در مسیر جدیدی قرار دهید ، پیچ و خم ها و موانع را ببینید .

به عنوان مثال ، من به بنیانگذاران كمك كرده ام تا روابط سمی خود را با سرمایه گذاران یا مشاوران یا دیگر بنیانگذاران برطرف سازند ، بنابراین بینش مفیدی برای چگونگی جلوگیری از این روابط در وهله اول دارم و باور کنید زمانی که در چنین شرایطی قرار می گیرید به خود می گویید حاضر بودید هر چقدر لازم بوده هزینه می کردید اما از این شرایط پیشگیری به عمل می آمد .

 

نکاتی برای یافتن یک کوچ مناسب :

 

اگر علاقمند به همکاری با یک کوچ هستید ، می توانید به مشاوران ، بنیانگذاران یا سایر مخاطبین قابل اعتماد در شبکه فردی خود مراجعه کنید. البته می توانید با کلیک بر روی مقاله زیر به صورت کامل ویژگی های یک کوچ مناسب را مطالعه نموده و دریابید که یک کوچ خوب را چطور می توانید انتخاب نمایید.

کوچینگ مدیران اجرایی چیست و چگونه یک کوچ را بیابیم ؟

 

خبر خوب آنکه تعداد کوچ های اجرایی در کشورمان در حال افزایش هستند، و طبیعتا تعدادی  از آنها تخصص کوچینگ بنیانگذاران استارت آپ ها  را دارند و  با استارت آپ ها کار می کنند –و به نظر من این تجربه از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

منبع :

orrick.com

 

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.