تیم بهتر ، رشد بیشتر
کوچینگ چگونه به نماد جدید مدیر عامل شرکت ها تبدیل شد

کوفاندر کوچینگ  و کوچینگ مدیران اجرایی ، تا چند سال پیش  مختص به قدرتمندترین مدیران و رهبران بود. اما اکنون ابزاری است برای همه مدیران که به دنبال نسخه بهتری از خود هستند .

بسیاری از مدیرعامل ها یا کوفاندرها اذعان دارند که اولین تجربه های خود از کوچینگ را زمانی داشته اند که برای دریافت سرمایه یا مشورت مدیریتی به صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کرده اند و همین مسیر شغلی و موفقیت آنها را تغییر داده است .

برای مدتی کوفاندر کوچینگ و کوچینگ مدیران اجرایی ،  تنها یک راه حل درمانی برای شرکت هایی بود که برای حل کردن مشکلاتشان یا برای ارتقا افراد کلیدی شان ، به آن نیاز داشتند .

الکس پاسکال ، بنیانگذار و مدیر عامل CoachLogix می گوید: “کوچینگ زمانی اتفاق بدی به شمار می آمد”. “اکنون اگر در برنامه کوچینگ نیستید ، یعنی دیگر نمی خواهید به کار خود ادامه دهید .”

به همین ترتیب سرمایه گذاران بیشتری ارزش کوچینگ را یادآوری می کنند . یک جلسه کوچینگ که گاها به پیشنهاد یک سرمایه گذار ارائه و برنامه ریزی شده است ، توانسته تبدیل به جلسات مداومی برای مدیران شود، همان مدیرانی که مقاومت زیادی نسبت به حضور در این جلسات داشته اند!!!!!.

لورل ورونر ، که به ایجاد برنامه کوچینگ گروهی در RRE Ventures کمک کرده است ، می گوید: “بسیاری از ما در استارتاپ های مختلف کار کرده ایم و فرهنگ های عالی استارت آپی و البته نه چندان عالی نیز دیده ایم.” “مدیریت یک استارت آپ می تواند بدون توجه به اینکه چقدر فناوری به کار گرفته شده عالی است و یا اینکه چقدر فرصت های کسب در آمد در بازار وجود دارد ، شرکتی را بسازد یا نابود کند . ”

خبر خوب آنکه در دنیا مدیران با تخصص ها و در صنایع متفاوت به طور فزاینده ای به سمت کوفاندر کوچینگ روی آورده اند ، گاهی اوقات با تشویق و پیشنهاد سرمایه گذارانی که شاهد مدیریت ضعیف و فرهنگ های استارت آپی مسموم هستند این اتفاق افتاده و گاهی برای افزایش ارزش استارت آپ از طریق ارتقای مدیران آنها است که سرمایه گذاران کوفاندرها و مدیران ارشد را تشویق می کنند از کوچ استفاده کنند.

تا چند سال پیش برخی فکر می کردند که یک بنیانگذار باید عجیب و غریب باشد ، اما اکنون بر این باور هستیم که مدیر عامل است که سیاست درهای باز را نسبت به تغییر و بهره وری برای خودش و تیمش دنبال می کند. همه چیز اینجا به میزان مهارت و تلاش برای تغییر بستگی دارد و نه میزان عجیب و غریب بودن .

شرکت ها دیگر یک شغل را برای 50 سال حفظ نمی کنند . دیگر شاهد پدران و پسرانی نیستیم که هر دو در یک شغل بازنشسته شده باشند . افراد اکنون خود به صورت فعالانه و حتی پیشرو تر از شرکت ها ، به دنبال تغییر هستند و همین تغییرات در بازار رقابتی شرکت ها را وادار به رشد می کند .

دیگر افراد به دنبال رویای شرکت های بزرگ نمی روند بلکه شرکت ها رویای افراد را تحقق می بخشند . در چنین محیط پر تلاطم و پر چالشی ، تغییر و رشد فردی اجتناب ناپذیر است . جایی برای تصمیم های اشتباه کم است .

 

ارزش کوچینگ و کوفاندر کوچینگ :

 

کوفاندر کوچینگ

 

برخی از بنیانگذاران و مدیر عامل ها ، ممکن است وقتی با یک مشکل خاص یا نوعی درگیری بین فردی روبرو شوند به کوچینگ یا کوفاندر کوچینگ روی آورند . پاسکال می گوید: “در زمان راه اندازی استارت آپ ، اصطکاک زیادی با افرادی که با آنها کار می کنید وجود دارد. این فقط ماهیت محیطی است که در آن قرار دارید.” “بنیانگذاران فقط وقت و ابزار لازم برای تشخیص صحیح آنچه اتفاق می افتد را ندارند.”

در موارد دیگر ، خود تغییر، افراد را به سوی استفاده از کوچینگ می کشاند : یک مدیرعامل جدید ممکن است در تلاش باشد تا با نقش جدید خود سازگار شود .

بسیاری از مدیر عاملان و بنیانگذاران به سادگی تحت تاثیر مسائل قرار گرفته و به دنبال منطقه عاری از داوری و قضاوت هستند. یک صندوق سرمایه گذاری به معنای واقعی کلمه علاوه بر محصول بر روی بنیانگذاران سرمایه گذاری می کند. وقتی زمانش برسد ، آنچه اکثر مدیران واقعاً به آن نیاز دارند ، تعمیق و بهبود مهارت های رهبری و مهارتهای نرم آنها است. همین مهارت ها است که ممکن است یک مدیر را از منظر کسب و کار موفق کند . به عنوان مثال سازگاری پایین ، موفقیت شرکت را تحت الشعاع قرار می دهد .

مواردی وجود دارد که همدلی و مهارت های ارتباطی حتی از ویژگی های محیط کاری نیز مهمتر می شوند . مهارت ارتباطی شاید جزو با ارزش ترین ابزارها برای تغییر بازی در یک کسب و کار نباشد ، اما مطمئناً برای کارآفرینان کاملاً مهم است . یکی از دلایل اهمیت مهارت ارتباطی برای بنیانگذاران این است که بدون آن نمی توانند با تیم خود همسو شوند و محصول مطلوب را خلق کنند.

کوچینگ و همینطور کوفاندر کوچینگ به صورت بی طرفانه می تواند باعث رشد فردی افراد ، تعمیق و بهبود تصمیم ها و رشد مهارت های ارتباطی شود که در نهایت به نفع استارت آپ خواهد بود .

برای به دست آوردن درک مناسبی از مراجعه کننده ، بسیاری از کوچ ها ازتستهای شخصیت شناسی کمک می گیرند. آنها برای شناخت موضوعی که با خود می آورید با شما و در کنار شما هم راه می شوند . هر چند زمانی که صرف می کنند ممکن است به نظر شما کوتاه باشد اما آنها مهارت شنیدن و دیدن دارند و از این طریق به سرعت ارتباط برقرار می کنند و مسئله را می شناسند .

به همین دلیل کوچینگ نیاز به مهارت و شناخت صنعت دارد . هر چند یک کوچ مدیران اجرایی می تواند با تمام مدیران جلسات کوچینگ را برگزار نماید اما یک کوچ مدیران اجرایی که در میان استارت آپ ها به فعالیت پرداخته و با آنها به اندازه کافی آشناست می تواند کوچ بهتری برای مدیران استارت آپ ها باشد .

با افزایش محبوبیت کوچینگ افراد بیشتری نیز به عنوان کوچ تمایل پیدا می کنند که در این بازار به فعالیت بپردازند . خوشبختانه در ایران نیز موسسات معتبر آموزشی که مستقیما با فدراسیون بین المللی کوچینگ همکاری کرده و به آموزش کوچینگ و اعتبار سنجی مهارت کوچ ها می پردازند .

 

مقاله های مرتبط با کوچینگ ( Coaching ) :

 چرا بنیانگذاران استارت آپ ها باید با یک کوچ کار کنند؟

– کوفاندر کوچینگ به پنج دلیل به استارت آپ ها توصیه می شود؟

– کوفاندر کوچینگ ( Co-Founder Coaching ) چیست ؟

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.