تیم بهتر ، رشد بیشتر
کنجی برای تعلل

تعلل در کار زمانی اتفاق می افتد که به هر دلیل نمی توانیم یا نمی خواهیم که وظیفه ای یا کاری را انجام دهیم . مانند نوشتن پایان نامه ، بهینه سازی بانک اطلاعاتی ،  پیاده سازی شاخص های ارزیابی ، روشن کردن وضعیت یک نیروی انسانی ، تغییر محل کار و…

تعلل

 

در چنین شرایطی ، به راحتی استرس ناشی از وظیفه با انجام ندادن آن دو چندان می شود. ذهن استادانه ، ابتدا شروع به دلیل تراشی برای قانع کردن ما می کند. اینکه اول خودمان بپذیریم که چرا آن کار قابل انجام نیست و سپس اینکه چرا نمی توانیم آن کار را انجام دهیم و در نهایت با احساساتی همچون عدم اعتماد به نفس ، خشم و .. روبرو خواهیم شد.

قبل از هر چیز باید بپذیریم که گاهی نمی شود که نمی شود اما از سوی دیگر ، گاهی گمان نمیکنی ولی خوب می شود. این گاهی ، این بعضی اوقات چطور اتفاق می افتند ؟ خب ، به اندازه ده ها کتاب و هزاران مقاله و صدها نظریه در این خصوص باید صحبت کرد تا دلایل آن ریشه یابی شوند ، ولی در این مطلب می خواهم روی یک موضوع تاکید کنم :

دلیل اینکه نمی توانید ، یا نمی خواهید یا اینکه اصلش نمی شود هر چه که باشد ، کارهایی هست که همچنان می توانید انجام دهید تا در زمان سریعتری از این حالت خارج شوید و در مسیر انجام کار با انرژی و خلاقیت بیشتر از قبل گام بردارید.

یکی از بهترین این کارها ، یافتن کنجی برای خلوت کردن و تعلل کردن است . بله درست شنیدید ، گاهی انسان نیاز دارد که متوقف شود و عمدا تعلل کند . گاهی نیاز دارد که خود و انرژی خود را بازسازی کند . به گونه ای دیگر نگاه کند و در ذهن خود بازاندیشی کند . می گویید وقت ندارید ؟ اگر الان در حال خواندن این مطلب هستید یعنی می توانید چند دقیقه دیگر هم برای خودتان اختصاص دهید تا با هم به یک سفر کوتاه برویم و قدری هر چند کوتاه تعلل کنیم .

از لینک های زیر استفاده کنید. اینها مطالب ، الهام ها ، فیلم ها و عکس هایی هستند که به شما فرصت و کنجی برای تعلل آگاهانه می دهند. فراموش نکنید که گاهی باید خودتان برای خودتان این کنج را خلق و فراهم کنید. بعد از دقایق و ساعاتی ، مجددا آماده خواهید بود که به مسیر برگردید و به راه خود ادامه دهید :

هفت دلیل عمده وجود دارند که باعث به تعویق افتادن کارها می شوند که در انتهای این مقاله به آنها اشاره کرده ام . خوشحال می شوم برداشت خود را با من در میان بگذارید و امیدوارم جدا از آنکه کنجی برای تعلل شما فراهم آورده باشم ، انرژی خوبی هم برای شروع به شما داده باشم .

  • وظیفه یا کار به معنای واقعی فراتر از توان و تجربه ماست.
  • از شکست می ترسیم.
  • عزت نفس راحتر تر از آن که فکرش را کنیم می تواند تخریب شده و همین باعث تعلل می شود.
  • در یک وضعیت کاری یا یک اقدام کاری به هر دلیل گیر افتاده ایم و کار پیش نمی رود.
  • نبود تمرکز
  • نبود مدیریت زمان
  • موضوع فوق العاده دیگری در سر راه ما قرار گرفته و باعث هواس پرتی و تعلل در انجام وظایف و کار اصلی شده است.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.