تیم بهتر ، رشد بیشتر
فرهنگ و ساختار منتورینگ در محیط کار – حقایق و مزیت ها

فرهنگ و ساختار منتورینگ در محیط کار ، حقایق و مزیت ها

فرهنگ و ساختار منتورینگ را برای کاهش ترک نیروهای انسانی و حفظ استعدادی که برای جذب آن در وهله اول تلاش کرده اید ،برنامه ریزی کنید .

هفته های اول لحظه های حساس “ماندن یا رفتن” افراد تازه به استخدام درآمده هستند . در همین زمان است که بیشتر کارمندان تصمیم می گیرند که بمانند یا بروند. در حقیقت ، طبق تحقیقات گروه واینهورست ،  22٪ از انصراف کارمندان در 45 روز اول اشتغال آنها اتفاق می افتد و هزینه از دست دادن یک کارمند در سال اول ، حداقل 3 برابر حقوق وی تخمین زده می شود.

ایجاد تجربه خوب ورود به یک شرکت جدید ، شانس شما ( به عنوان سازمان) برای ایجاد یک حس خوب و یکپارچه سازی کارمند جدید با فرهنگ سازمانی است . همچنین فرصتی است برای ایجاد شالوده ای مطمئن برای موفقیت شغلی وی . فرهنگ و ساختار منتورینگ منابع انسانی می تواند کمک شایان توجهی در این زمینه باشد .

قراردادن برنامه منتورینگ در برنامه جذب نیروی انسانی جدید ، راهی عالی برای پر کردن شکافهایی است که یک برنامه جذب و استخدام معمولی نمی تواند آن را پوشش دهد . موفقیت در جذب نیروی جدید انسانی فراتر از صرفا تکمیل برگه های استخدامی و ارائه فرم های حقوق و مزایا و قوانین شرکت و امضا گرفتن از نیروهای جدید است .

یک شبکه بسازید :

 

شبکه انسانی

آشنایی با افراد شبیه به خود باعث ایجاد حس همدلی می شود زیرا همه با هم وجه اشتراک مهمی دارند . همه آنها نیروی انسانی جدیدی هستند که می خواهند بفهمند چه کاری باید انجام دهند و به کجا بروند. آنها با یکدیگر پیوند می خورند و شبکه ای را توسعه می دهند.

بعد از روز اول ، نیرو های جدید معمولاً گروهی از منابع را در اختیار دارند که می توانند در صورت لزوم بلافاصله از آنها استفاده کنند . توانایی شناسایی نیروهای جدید در شناسایی منابع و فرصت ها به صورت ذاتی به حدی قدرتمند است که ممکن است از نیروهای قدیمی هم پیشی بگیرند. همچنین این فرصتی بی نظیر برای شکل گیری گروه های غیر رسمی است .

به منظور ارتقاء فرصت های شبکه سازی در طول هفته های اول ، نیرو های جدید را نزدیک به دیگر تازه واردها و همکاران قدیمی قرار دهید . آشنایی و گفتگو را تشویق کنید. فعالیتهای آموزشی مشترک و همکاری را تسهیل کنید.

به آنها یادآوری كنید كه گروهی که در ارتباط با آنها قرار داده شده اند ، ارزش زیادی دارد . افرادی که نیروهای جدید با آنها مرتبط می شوند ممکن است همه پاسخ های درست را هم اکنون نداشته باشند ، اما با به اشتراک گذاری تجارب و شناسایی فرصت ها ، شروع به اشتراک گذاری بینش و تخصص خود می کنند که بسیار ارزشمند است .

 

یک سیستم همراهی بسازید :

هر کسی به یک همراه و دوست نیاز دارد . یک نفر که بتواند بلافاصله پاسخ سوالات پایه ای و اساسی را جدا از سوالات روتین استخدامی بدهد . یک نفر که بتواند از فشار و استرس ناشی از حضور در محیط نا آشنای جدید را بکاهد . یک نفر که بتواند نا نوشته های قوانین و فرهنگ سازمانی را قبل از آنکه دیر شود ، برای همکار جدید بازگو کند .

سیستم همراهی طراحی شده است تا اطلاعات اولیه و عملیاتی را ارائه دهد که به نیروی جدید کمک می کند تا بدون احساس “سردرگمی” با فرهنگ سازمانی سازگار شود.

به عنوان یک همراه خوب ، در همان گروه کاری یا بخشی در نزدیکی آن به دنبال فردی باشید ، کسی که با کاری که نیروی جدید شما انجام خواهد داد آشنا باشد. آنها همچنین باید با فرهنگ سازمانی و تیم مدیریتی آن آشنایی داشته باشند و مهارت های بین فردی خوبی داشته باشند . ابنها همان منتورهای داخل سازمان هستند.

هیچ چیز ناامید کننده تر از یک همراه که در دسترس نیست و سوالات را نادیده می گیرد ، نیست .

از منتورهای داخل سازمان کمک بگیرید :

 

منتور منابع انسانی

نهایتا ، همراه کردن نیروهای جدید با یک منتور را در نظر بگیرید. یک منتور شبیه به یک منتور است او مستقیماً مسئولیت هماهنگی نیروی جدید با اهداف تجاری شرکت را بر عهده می گیرد .آنها ارشدتر از نیروی جدید هستند و به طور معمول در یکی از بخش های مرتبط کار می کنند. این منتور ، کارمندی با شأن سازمانی مناسب بوده و سطح مسئولیت پذیری و موفقیت روز افزونی را نشان داده است.

این منتورها در زمینه های زیر پاسخگو هستند :

 

  • معرفی به اعضای تیم همکار اصلی برای تسهیل تیم سازی
  • ارشاد و راهنمایی شغلی
  • ارزیابی عملکرد و تعیین اهداف
  • تعریف انتظارات سازمان ضمن کمک به تطبیق فرهنگی
  • برگزاری جلسه به طور مرتب برای بحث در مورد پیشرفت کاری
مدل مشاوره به عنوان یک رابطه مشاوره بلند مدت طراحی شده است که در مسیر شغلی تکامل می یابد. نتایج برای نیروی جدید به شرح زیر است:

 

  • احساس تعلق و جامعه پذیری
  • درک نقش نیروی جدید در سازمان
  • همسو کردن اهداف فردی نیروی جدید با اهداف سازمان
  • افزایش ابقای نیرو و تعامل وی با دیگران
  • تقویت بهره وری و خلاقیت

شرکت دادن نیروی جدید ، در برنامه منتورینگ منابع انسانی ، باعث ایجاد تجربه کاری موثر و تطبیق سریع نیروی جدید با سازمان شده و کمک می کند تا نیروی جدید سریع و کارآمد باشد . اینها شکاف هایی هستند که که در برنامه جذب و استخدام عادی پر نمی شوند . تحقیقات نشان می دهد که ، کارمندان جدیدی که یک برنامه خوب ورود به سازمان را تجربه کرده اند 69 درصد احتمال دارد تا بعد از 3 سال همچنان در سازمان بمانند.

اگر این مقاله را دوست داشتید ، مقاله های زیر را نیز می توانید مطالعه کنید :

—  منتور منابع انسانی خوب را چطور بیابیم ؟

—  منتورینگ منابع انسانی چیست؟

—  منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک به هفت دلیل نیاز به سرمایه گذاری دارد

منبع :

hrcloud.com

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.