تیم بهتر ، رشد بیشتر
ایجاد یک رابطه موثر در میان کوفاندر ها

راه اندازی یک استارت آپ ممکن است در ابتدا آسان به نظر برسد ، اما چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد ، به خصوص اگر در نظر دارید که کوفاندر هم داشته باشید .

حتی اگر بخواهید به تنهایی یک کسب و کار راه اندازی کنید ، داشتن یک شریک تجاری یا کوفاندر می تواند شانس موفقیت در آینده را افزایش دهد .

 

رابطه تجاری چیست ؟

 

با توجه به فاصله ای که بین بازی گردانان در یک کسب و کار وجود دارد ، می توان رابطه تجاری را به چند طریق تعریف کرد.

به لحاظ اجتماعی میزان فاصله بین شرکا می تواند میزان آشنایی آنها را با روشهای تفکر و کار یکدیگر تعریف کند همانطور که فاصله فرهنگی می تواند معرف هنجارها و ارزشهایی دو طرف بوده و آنها را اندازه گیری نماید .

 

کوفاندر : آری یا نه ؟

 

ایجاد یک شرکت توسط خود شما می تواند بسیار وقت گیر باشد و استرس غیرضروری نیز از دیگر مشکلات است .
اگرچه پیدا کردن یک شریک یا کوفاندر اجباری نیست ، اما عدم اطمینان در مورد مسیر آینده استارتاپ می تواند موضوعی باشد که با کمک دیگران مدیریت می شود ، به خصوص اگر تازه کار در دنیای کارآفرینی باشید. پیدا کردن یک فرد با کمی تجربه می تواند روند راه اندازی یک شرکت را سرعت ببخشد و شانس بیشتری برای موفقیت شرکت داشته باشد.

داشتن یک کوفاندر همچنین فشار را روی شانه های شما کاهش می دهد ، زیرا مسئولیت شرکت بین هر دو (یا چند مالک) تقسیم می شود.

 

پیدا کردن فرد درست :

 

شاید پیدا کردن یک فرد مناسب غیرممکن به نظر برسد ، اما همیشه شخصی وجود دارد که در همان مسیری که شما قدم گذاشته اید ، راه می رود. حتی زمانی که در مورد کسب و کار صحبت کنیم ، در پایان نیاز داریم تا یک رابطه دوستی با کلی خاطره خوب بسازیم .

ایجاد اعتماد به زمان نیاز دارد ، به ویژه اگر کوفاندر شخصیتی “رنگارنگ” داشته باشد و به خصوص اگر شما در ایجاد روابط موثر شراکت با تجربه نباشید به اندکی زمان نیاز خواهید داشت و خود این موضوع می تواند به صورت بالقوه عامل اصطکاک باشد .

همیشه مهم است که در نظر داشته باشید که با چه کسی می خواهید یک مسیر را طی کنید . شاید به دلیل پیچیدگی های این موضوع ، به صورت ناخوداگاه دوست داریم که یکی از اعضای خانواده یا یک دوست یا یک همکار را به عنوان یک شریک انتخاب کنیم . اما حتی در این مواقع هم ، مشخص نبودن اینکه با چه کسی می خواهیم شریک باشیم ، می تواند موجب اختلافات و مشکلاتی شود .

البته مشارکت با شخصی که بسیار به شما نزدیک است با چالش های همراه است. هیچ تضمینی وجود ندارد که این همکاری بدون مشکل باشد. اما کم کم ، روند همکاری با دیگران را در آینده سهولت می بخشد.

از دیدگاه دیگر ، انتخاب دوست یا یک عضو خانواده یا یک همکار می تواند یک اشکال بزرگ هم داشته ابشد چرا که طبق گفته Forbes ، 90٪ استارتاپ ها مستعد شکست هستند. اگر آن رابطه به هر دلیلی به طور برگشت ناپذیری تغییر کند ، حتی پس از تلاش های بسیار هم ممکن است خود دلیلی برای شکست استارت آپ گردد .

 

چطور یک رابطه را می سازید ؟

 

درست مانند همه روابط ، رابطه بین بنیانگذاران می تواند زمان و انرژی زیادی نیاز داشته باشد. حتی ممکن است در مرحله ای مجبور شوید روند دشوار خداحافظی با کوفاندر را نیز طی کنید .

با در نظر گرفتن هر دو نیاز تقویت روابط فعلی و ساختن روابط جدید ، عوامل بی شماری برای در نظر گرفتن وجود دارد.

ارتباطات و صداقت دو پارامتر بسیار مهم در ساختن هر رابطه ای است چرا که دو شریک باید بدانند که چه چیزی در ذهن دیگری می گذرد . چرا که ما قادر به خواندن ذهن نیستیم !

اینها همچنین شما را از خطر کردن در آینده شغلی نجات می دهد. رابطه با بنیانگذار می تواند در مورد موفقیت یا عدم موفقیت شرکت تاثیر گذار باشد .

 

در نظر گرفتن قسمت های قانونی:

 

درست مثل ازدواج ، یک رابطه بنیانگذاری نیاز به کار سخت و توافق های قراردادی دارد. بخش های حقوقی این شراکت می تواند ابتدا ناخوشایند به نظر آید ، اما کاری است که باید انجام شود. هرچه کمتر درباره تصمیمات قانونی آگاهی داشته باشید ، باید انتظار رخ دادن موضوعات ناخوشایند بیشتری در آینده باشید .

با مراجعه به این مقاله Forbes ، “ده اشتباه کارآفرین ها هنگام شروع کار” ، می توانیم سوالات مناسبی را برای پرسیدن انتخاب کنیم.

این سوالات به شما کمک می کنند ارزیابی کلی در مورد چگونگی دستیابی به شراکت در استارتاپ مشترک خود انجام دهید:

چقدر تعهد از هر کوفاندر در کسب و کار پیش بینی می شود؟
اگر یکی از موسسین مطابق انتظارات توافق شده بین بنیانگذاران عمل نمی کند ، چگونه آن را حل می کنید؟
هدف و چشم انداز کلی برای کسب و کار چیست؟
بیان کلیه مقررات قانونی بسیار حیاتی است و با توجه به سؤالاتی که در بالا گفته شد ، باید توافق روشنی داشته باشید.

 

نکاتی برای یک رابطه متعادل:

 

مهمترین نکاتی که باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر است:
روشن ساختن هدف از شروع کار؛
نقش ها و مسئولیت ها را تعریف کنید.
ایجاد توافق نامه حقوقی؛
گذراندن وقت در خارج از محل کار؛
همکاری با یکدیگر؛
ارتباط مداوم و شفاف؛
بیان صریح نظرات

 

کجا می توانید با کوفاندرهای بالقوه دیدار کنید ؟

 

یکی از بهترین راه های پیدا کردن یک کوفاندر نوشتن لیستی از مهارت های مورد نیاز در کسب و کار شماست و مهمتر از همه ، یافتن فردی است که شما را کامل می کند.

بهترین و آسان ترین راه پیدا کردن یک کوفاندر به صورت آنلاین و با استفاده از شبکه ارتباطی مجازی که در محیط هایی مانند لینکداین ساخته اید ، است .

از اینکه به رخدادها و پلتفرم های استارت آپی مانند شتاب دهنده ها و تجمعات هفتگی استارت آپ ها بپیوندید، نترسید.
دیگر گزینه ها شامل شرکت در برنامه های کارآفرینی ، نمایشگاه ها و شبکه سازی است.

منبع :

blog.storychief.io

مقالات مربتط :

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.